Darko Mladić: Vratiti se na izvorni dogovor i vratiti oduzeto Srpskoj

14.11.2022. 08:41
1
IZVOR: srna.rs

Darko Mladić, sin generala Ratka Mladića, smatra da Dejtonski sporazum treba čuvati, vraćati se na njegov izvorni dogovor i ono što je bilo usaglašeno, a sve ono što je nasilnim metodama oduzeto Republici Srpskoj - u mirnom procesu treba vratiti.

- I da se konačno svi posvetimo razvoju, miru i radu, a ne nastavljanju ratovanja drugim sredstvima - izjavio je Mladić Srni, povodom 27 godina od potpisivanja Dejtonskog sporazuma.

On je ocijenio da se sada vidi da je, poslije svih ovih godina, Dejton platforma koja može da donese i mir i funkcionisanje u BiH na korist svih građana BiH, i Republike Srpske i FBiH.

- Međutim, nažalost, pod uticajem, pre svega NATO zemalja, očigledno je da se ruši Dejtonski sporazum od samog njegovog nastanka i da mu nije ni data šansa da profunkioniše onako kako je bilo dogovoreno - rekao je Mladić.

Mladić je podsjetio je da je Dejton ipak sporazum koji je donio mir u BiH, koji je bio pun teških kompromisa za srpsku stranu, ali da je potpisan u interesu mira i daljeg razvoja.

- Žalosno je što neke sile, koje su bili garanti Dejtonskog sporazuma, nisu radile u pozitivnom smislu na njegovom funkcionisanju, nego su od samog starta počele da ga menjaju, krive i da ga pretvaraju u nešto što nije trebalo da bude - rekao je Mladić.

On je ukazao da je, uprkos svemu, Dejtonski sporazum ostao i opstao do danas i u ovom treneutku je jedina platforma na kojoj srpska strana može da insistira da se sprovede do kraja ono što je dogovoreno.

- I da se ono što je u međuvremenu oduzeto - vrati Republici Srpskoj, što joj pripada, kako bi došli do nekakvog načina da BiH funkcioniše na dobrobit svih. Ne vidim drugi put, osim da se vraćamo na izvorni Dejton i da probamo da nađemo nekakav minimalni konsenzus da svi bolje žive u BiH - istakao je Darko Mladić.

U ponedjeljak, 21. novembra, navršava se 27 godina od kada je u američkoj bazi Rajt Peterson u Dejtonu parafiran Opšti okvirni sporazum za mir u BiH i njegovih 12 aneksa, čime je okončan rat u BiH i uspostavljen njen ustavno-pravni poredak.

Ovim sporazumom stvorena je državna zajednica BiH sastavljena od dva entiteta, Republike Srpske i Federacije BiH, koji su potpisnici svih aneksa.

Komentari 1
  • Generic placeholder image
    Đe si bio 14.11.2022. 09:15
    Đe si ti Darko bio 91-95
Povezane vijesti
U Srpskoj rođeno 16 beba U Srpskoj rođeno 16 beba
FZO Srpske: Dostupno više od 20 novih zdravstvenih usluga FZO Srpske: Dostupno više od 20 novih zdravstvenih usluga
Cijena prasadi od 5,5 do 7,5 KM žive vage, ali kupaca za njih nema Cijena prasadi od 5,5 do 7,5 KM žive vage, ali kupaca za njih nema
Najčitanije
  • Šta se sve stavlja u božićnu česnicu
    1h 17m
    0
  • Stijena se obrušila na put Pale-Sarajevo
    20h 12m
    6
  • Raspored bogosluženja za božićne praznike u hramovima u Istočnom Sarajevu i Sarajevu
    21h 29m
    0
  • Obustavljen saobraćaj za teretnjake preko Crnog vrha i Han Pogleda
    23h 47m
    0
  • Ledeni talas od Njemačke do Skandinavije
    13h 17m
    0