Kako je nastala i djelovala "Mlada Bosna": Naraštaj pobunjenih anđela

09.12.2024. 17:34
0
IZVOR: glassrpske.com

Na tako daleko od bečkog sjaja i bogatstva, surov policijski režim održavao je zaostale feudalne odnose u pokrajinama u kojima je tek svaki deseti stanovnik bio pismen i u kojoj je broj žandara višestruko nadmašivao broj ljekara i učitelja. Iz bečke perspektive, civilizacija se završavala na granicama Bosne i Hercegovine, koja je shodno takvim mišljenjima, pripadala zaostalom Orijentu.

Bosna i Hercegovina je tokom austrougarske uprave prošla kroz duboke društveno-ekonomske promjene koje su, između ostalog, bile vidljive i na polju školstva i prosvjete. Školama je bila namijenjena funkcija važnog činioca u potiskivanju srpske nacionalne ideje i instrumenta širenja kulta monarhije i dvora Habzburga. Uviđajući da su konfesionalne škole bile temelj nacionalnog i kulturnog napretka Srba u pokrajinama, uprava je sistematski otežavala i ometala njihov rad, a učitelje progonila optužujući ih za protivdržavnu propagandu. Otpor Srba prema državnim školama nije poticao od njihove averzije prema prosvjećivanju, već iz straha da će one poslužiti Kalajevoj politici denacionalizacije stanovništva. Najveća budžetska sredstva trošena su za potrebe brojnog i dobro plaćenog administrativnog aparata, žandarmerije i vojske. Agrarno pitanje, kao najvažnije društveno-ekonomsko i političko pitanje u okupiranim pokrajinama, konzervirano je jer mu je vlast prevashodno prilazila sa namjerom očuvanja posjeda muslimanske feudalne klase, koja je smatrana državotvornim elementom i temeljom tzv. bosanske nacije. Opstanak feudalnih odnosa nije samo kočio ekonomski razvoj pokrajina već je produbljivao nacionalni i vjerski jaz između kmetova, mahom hrišćana i veleposjednika, u ogromnoj većini muslimana.

Posebnu eru u istoriji Bosne i Hercegovine pod austrougarskom upravom predstavlja period kada je pokrajinama upravljao zajednički ministar finansija Benjamin Kalaj, ugarski diplomata i dobar poznavalac istorije i političkih prilika na Balkanu. Krajem XIX vijeka Kalaj je na više nivoa razvijao političku ideju višekonfesionalne bosanske nacije i novog bosanskog kulturnog identiteta, koja je doživjela istorijski poraz i bila odbačena od većine stanovništva, jer je nastala u pogrešnom trenutku u vrijeme visoko razvijene nacionalne svijesti, prije svega, srpske zajednice. Nosilac Kalajeve bosanske nacije trebalo je da bude bosanski muslimanski begovat, navodno staro bogumilsko plemstvo koje je u jednom trenutku primilo islam i sačuvalo stare privilegije.

Reakcija omladine

Aneksijom Bosne i Hercegovine 1908. godine pokrajine su formalnopravno došle pod suverenitet Austrougarske. Carskom proklamacijom o aneksiji iz oktobra 1908. godine građanima Bosne i Hercegovine obećano je da će se pokrajine podići na viši stepen političkog razvoja, a donošenje Ustava trebalo je da bude prvi korak na tom putu. Aneksija pokrajina izazvala je burne reakcije omladine pa su tako sarajevski srednjoškolci odbili da kleknu pred mitropolitom Evgenijem Leticom prilikom blagodarenja u sarajevskoj pravoslavnoj crkvi.

Na dan otvaranja Sabora 1910. godine Bogdan Žerajić je pucao u zemaljskog poglavara generala Marijana Varešana, iskazujući na taj način protest omladine zbog aneksije, ograničenog ustava i uopšte društveno-političkih prilika u pokrajinama. Iako je preživio atentat Žerajić je vremenom postao uzor Mladobosancima, a njegov grob mjesto hodočašća. Osuda atentata i čuđenje preovladali su kod većine muslimana i Hrvata, "pritajeno zadovoljstvo, pomešano sa žaljenjem zbog neuspeha, bio je odjek kod ogromne većine domaćih Srba". Žerajić je rođen u domu siromašnih roditelja u blizini Nevesinja, hercegovačke varošice koja je brižljivo čuvala osjećaj nacionalne slobode i buntovništva, kao i otpora srpskog naroda prema okupatoru kroz cijeli XIX vijek. Premda je sanjao o ljekarskom pozivu život ga je odveo među pravnike. Bunio se protiv karijerista i oportunista, veličajući pjesnike slobode i revolucionare: "Mi najmlađi moramo stvarati novu istoriju." Pohoditi Žerajićev grob u Sarajevu za Mladobosance je značilo biti spreman na istu žrtvu. Princip je srednjoškolskoj simpatiji Jeleni Milišić sa divljenjem govorio o Žerajićevom podvigu.

Prirodno je da se "Mlada Bosna" regrutovala iz očajničkih naslaga, "seljačka po porijeklu, kmetovska i ropska, stavila se s one strane barikada i prema režimu i prema domaćim političarima", zabilježio je Borivoje Jevtić. Princip je pred istražiocima ukazivao na bijedno materijalno stanje seljaka u Bosni i Hercegovini riječima: "Seljak je osirotio, upropastili su ga potpuno. Ja sam seoski sin i znam kako je na selu". Siromaštvo i zapuštenost sela bili su razlog da se u mnoštvu političkih uticaja na omladinu, njene ideje i stremljenja isticala ličnost Petra Kočića u kome su najmlađi vidjeli uzor i primjer koji je trebalo slijediti. Osim uticaja koji su dolazili iz njihovog kulturnog i duhovnog kruga, mladobosansku generaciju formirali su politički i književni uzori sa istoka i zapada, posebno kosovski zavjet i ideja tiranoubistva. Kritička misao "Mlade Bosne" bila je usmjerena prema gotovo svim vidovima onovremenog života u Bosni i Hercegovini, u prvom redu protiv tuđinske vladavine, klerikalizma, šovinizma, konzervativne tradicije, građanske ideologije, oportunizma i podaničkog mentaliteta. Tako je mladobosanski pokret zbog svojih idejnih ishodišta bio osuđen na izolaciju, nerazumijevanje, progone i zabrane u poslijeratnom periodu česte političke zloupotrebe.

- Nije bilo odavno pokoljenja koje je više i smelije maštalo i govorilo o životu, uživanju, i slobodi, a koje je manje imalo od života, gore stradalo, teže robovalo i više ginulo nego što će stradati, robovati i ginuti ovo - opisao je Ivo Andrić u višegradskoj hronici naraštaj kojem je i sâm pripadao. Gavrilo Princip je u svega nekoliko riječi uspio izraziti svoje nepovjerenje prema građanskim političarima i "čaršiji" uopšte: "Kad bi Sarajevo mogao sabiti u kutiju šibica ja bih ga zapalio". Doktoru Papenhajmu je u zatvorskoj ćeliji rekao kako su starije generacije govorile o slobodi koju bi trebalo legalnim putem dobiti od Austrije: "Mi u takvu slobodu ne verujemo". Nedeljku Čabrinoviću je dolazilo na pamet da sa saborske galerije baci bombu među poslanike jer se uvjerio "da su oni hulje i kukavice, te ništa ne rade".

"Čudno vrijeme"

Zabrane, hapšenja i progoni nisu slomili omladinski duh. Gdje god se nalazila srednja škola, gdje god se mogla omladina okupiti išli su agitatori i propovjednici, stvarali Mladobosanske ćelije i sa nesalomljivom voljom stupali su u akciju. Poslije pobjedonosnih balkanskih ratova nezadrživi talas rodoljublja, moćno zapljusnuvši sve slojeve srpskog naroda, porušio je granične barijere, karaule i kasarne koje su dijelile Srbiju od neoslobođenih krajeva, probudio ih iz okupacione letargije i podstakao na razmišljanje o svojoj sudbini u okvirima jedinstvene nacionalne zajednice.

- To je bilo čudno vreme kada su deca, uzvišenošću svoga duha, ponela u slavu roditelje, zbunila žandare, prepala sudije i teško zabrinula staru monarhiju - sjećao se Sreten Stojanović.  

Poslije suđenja Gavrilu Principu i drugovima oktobra 1914. godine vlasti su požurile da zadaju konačan udarac svim srpskim nacionalnim organizacijama u zemlji, a posebno Mladobosanskoj mreži.

- Okupatorski prosvetitelji hteli su da nas ubede da smo sinovi nekakvog bosanskog naroda i da govorimo bosanskim jezikom, a još pradedovi naši stolećima i mi sada zovemo se i osećamo Srbima - prisjećao se Jezdimir Dangić svog tamnovanja. Princip se nije nadao da će živ dočekati kraj rata, ali nije ni očajavao govoreći "da je kraj Austrije siguran i da joj je on otvorio put u propast pa mu je svejedno hoće li dočekati kraj rata". Ostao je dosljedan pri stavu da je atentat u Sarajevu bila zamisao Mladobosanaca na koju niko sa strane nije mogao uticati. Trifko Grabež nije tugovao zbog visoke zatvorske kazne, navodeći u pismu ocu da je riješio dati život za dobro Bosne i Srbije: "Žaliti me i plakati ne bi bilo lepo kad danas hiljade i hiljade Šumadinaca gine po bojištima". Vladimir Ćorović je pisao kako je vjera omladine u ispunjenje njihove misije vremenom postala neka vrsta nacionalnog mitskog fanatizma. Hercegovački omladinac Milorad Lečić, koji je sa svega 15 godina zatvoren, zapisao je pred smrt: "Sretno se smeškaju moje polumrtve usne nad ostvarenom Jugoslavijom čije rađanje platih dostojno glavom".

(Projekat "Srpska ideja - saglasje generacija: Srpska politička i kulturna misao i kako se socijalizuju nove generacije" Katedre za politikologiju FPN-a u saradnji sa istoričarima sa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci podržan je od Ministarstva za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Republike Srpske)

Borivoje Milošević, Filozofski fakultet Banjaluka

Komentari 0
Povezane vijesti
Marica Spasić, hrabra Srpkinja koja je pomagala „Mladoj Bosni“ u borbi protiv okupatora Marica Spasić, hrabra Srpkinja koja je pomagala „Mladoj Bosni“ u borbi protiv okupatora
Stoja Kašiković se borila za svoju zemlju na način na koji niko nije smio Stoja Kašiković se borila za svoju zemlju na način na koji niko nije smio
Služen parastos Vidovdanskim herojima Služen parastos Vidovdanskim herojima
Najčitanije
  • Uhapšen Nenad Nešić
    14h 56m
    13
  • Prije 29 godina posmrtni ostaci ubijenih Jabučana našli vječni spokoj na groblju u Foči
    17h 17m
    10
  • Tužna priča o djevojčici Inka koja će zauvijek ostati mlada (FOTO)
    17h 26m
    0
  • Istočna Ilidža: U nedjelju dozvoljen rad marketima i prodavnicama mješovite robe
    14h 14m
    3
  • Novogodišnje i božićne čestitke na portalu Katera
    11h 53m
    0