Očekuje se da će dim od požara u Australiji obići najmanje jedan "puni krug" širom svijeta i vratiti se na nebo iznad zemlje, upozorili su naučnici iz NASA.
Koristeći flotu satelita, svemirska agencija je analizirala dim i aerosoli koji dolaze iz požara u Australiji.
Proučavajući dimne oblake od kraja decembra, svemirska agencija je rekla da je dim "na pola puta" oko svijeta i da je uticao na kvalitet vazduha u drugim zemljama.
Australiju pustoše najgori požari koji su viđeni decenijama. Velika površina zemlje je opuštošena od kraja jula, kada je sezona požara počela.
Najmanje 28 ljudi je umrlo širom zemlje, a samo u državi Novi Južni Vels više od 3.000 kuća je uništeno ili oštećeno. Državne i savezne vlasti se bore da obuzdaju ogromne vatrene stihije.
Sve su ovo pogoršale uporne vrućine i suša, a mnogi ukazuju na klimatske promene kao faktor zbog kojeg prirodne katastrofe prelaze iz lošeg u gore.
Do 8. januara dim je prešao "pola puta oko Zemlje", rekla je NASA, prelazeći Južnu Ameriku, gdje je izazvao maglovito nebo i stvorio raznobojne izlaske i zalaske sunca.
Dim od požara u Australiji takođe izaziva "ozbiljne probleme sa kvalitetom vazduha" na Novom Zelandu i zatamnjuje snijeg na planinama, dodala je NASA.
CNN je ranije ovog mjeseca izvijestio da su glečeri Fok i Franz Josef na Novom Zelandu pocrvenili kao rezultat australijskog dima.
"Neviđeni uslovi" paljenja toplote u kombinaciji sa sušom doveli su do "neobično velikog broja" pirokumulonimbusnih (pyrCbs) situacija - grmljavinskih oluja izazvanih vatrom, potaknutih podizanjem pepela, dima i gorućeg materijalaa - saopštila je svemirska agencija .
PyrCbs situacije pružaju put dimu da dosegne stratosferu više na od 10 kilometara nadmorske visine, a jednom kada je tamo, dim može da pređe hiljade kilometara od svog izvora i da utiče na atmosferske uslove širom svijeta, saopštila je NASA.
Nikolas Beluin, klimatolog sa Univerziteta u Redingu, rekao je za CNN da iako nije neuobičajeno da čestice koje se emituju iz požara putuju svijetom, koncentracija čestica stvorenih požarima u Australiji je neuobičajena i mogla bi uticati na to kvalitet vazduha drugdje, uključujući Čile i Argentinu.
- Ako bismo u Australiji počeli da viđamo požare ovog nivoa svake godine ili svake dvije godine, tada će uticaji na kvalitet vazduha i klimu postati zabrinjavajući i primjetni - rekao je.