Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas u Banjaluci da su zvaničnici iz Republike Srpske saglasni da je Srpska sposobna i spremna da brani svoj Ustav, teritorijalni integritet i suverenitet.
- Odbacujemo optužnice protiv predsjednika Republike i drugih kao politički montirane. Sud i Tužilaštvo BiH nisu ustavna kategorija, nego nametnuti od visokog predstavnika i na njihov objektivni rad se ne može računati - rekao je Dodik na konferenciji za novinare nakon sastanka sa predstavnicima institucija Republike Srpske i srpskim predstavnicima u zajedničkim institucijama BiH.
On je istakao da treba na dnevni red staviti sve nametnute zakone visokih predstavnika i pokušati pronaći novi dogovor, te da Srpska neće odustati od Dejtonskog sprazuma.
Dodik navodi da je Republika Srpska spremna da jedinstveno politički djeluje i odbrani Ustav Republike Srpske uz koordiniraciju narednih poteza u skladu sa svojim interesima.
- Potvrđujemo da je pitanje imovine rješeno Dejtonskim mirovnim sporazumom. Odbijamo prijedlog da razgovaramo o imovini, kao i bilo koju mogućnost da se nametne zakon od strane visokog predstavnika. U tom slučaju smo spremni proglasiti nezavisnost Republike Srpske - kaže Dodik.
Dodao je i da Narodna skupština Republike Srpske treba da odbaci bilo kakvu mogućnost da se nameću zakoni. Njegov prijedlog je i da se u budžetu Republike obezbijede prihodi koji bi osigurali adekvatne naknade ukoliko radnici u zajedničkim organima prestanu da rade.
- Ustavni sud je u pitanju imovine bio politički instrumentalizovan i odbijamo takve odluke - rekao je Dodik.
Poručio je da ukoliko Šmit nametne zakon o imovini, održaće se sjednica Narodne skupštine i odmah nakon toga proglasiti nezavisni status Republike Srpske.
- Saglasni smo da je nekorisno, politički štetno i da je nepotrebno da se održavaju sastanci sa osobljem ambasada Velike Britanije i SAD, što uključuje ambasadore, kao i sa Šmitom i osobljem OHR – rekao je Dodik.
Predsjednik Srpske je istakao da su na sastanku zaključili da je bezbjednosna situacija stabilna, kao i da nema problema kada je u pitanju stanje u ekonomiji i javnim finansijama. Po pitanju formiranja Apelacionog suda BiH, on je podvukao da njegovo sjedište može biti samo u Banjaluci.
O najavama da treba pretresti sve zakone ranijih visokih predstavnika, Dodik kaže da to nije prijetnja.
- Nismo prijetili, niti želimo. Imaćemo samo jasan politički stav. Moraju ljudi i u Sarajevu da naviknu da postoji Republika Srpska. Nećete nam nadrediti nijedan organ BiH da bilo šta radimo kako on kaže – naveo je Dodik.
Kristijanu Šmitu poručuje da mu neće biti dopušteno da, kako kaže, vršlja o Republici Srpskoj.
- Imamo mjere i te kako, ali nećemo ih saopštiti - kaže Dodik.
Naglasio je da je na sastanku dogovoreno da se u narednih nekoliko dana o donesenim zaključcima obavijeste strukture Ujedinjenih nacije, EU i zemlje prijatelje Srpske.
Sastanku su prisustvovali predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, premijer Radovan Višković, srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, ministri u Vladi Srpske, potpredsjednik Republike Srpske iz reda hrvatskog naroda Davor Pranjić, predsjedavajuća Vijeća naroda Srpske Srebrenka Golić.
Prisustvovali su i zamjenik predsjedavajućeg Savjeta ministara Staša Košarac, ministar finansija u Savjetu ministara Srđan Amidžić, zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Nikola Špirić, potpredsjednik Narodne skupštine Srpske Anja Ljubojević, te predstavnici ostalih institucija.