Duško Kostić, rođen u Kozluku kod Zvornika, svoj akademski put započeo je iz skromne sredine, a danas je jedan od najperspektivnijih mladih naučnika iz oblasti tehnološkog inženjerstva.
Sa doktorskom disertacijom iza sebe i iskustvom sa prestižnog evropskog univerziteta, Duško otkriva kako je izgledao njegov put, kakvi su mu planovi i zašto je odlučio da ostane u svojoj zemlji.
U razgovoru za Kateru, Duško je rekao da je Tehnološki fakultet, ustvari, bio njegova druga opcija pri odabiru fakulteta, ali se na kraju ipak odlučio za njega.
- Rođen sam 31. maja 1996. godine u Kozluku kod Zvornika. Osnovnu školu sam završio u rodnom mjestu, a gimnaziju u Zvorniku. Iako mi Tehnološki fakultet u početku nije bio prvi izbor, na kraju sam ga upisao. Prvobitno sam želio na Vojnu akademiju, ali zbog operacije nisam mogao konkurisati. Zatim sam razmišljao o Elektrotehnici, ali sam ipak izabrao Tehnološki fakultet u Zvorniku – započinje Kostić razgovor.
Foto: Ustupljena fotogragija
Duško osnovne studije započinje 2015. godine i u roku ih završava i to sa prosječnom ocjenom 9,98. Te 2019. godine Duško biva nagrađen plaketom „Sveti Stefan“ od predsjednika Republike Srpske.
- Osnovne studije sam započeo 2015. godine, a 2019. sam ih završio i na istom fakultetu nastavio master studije koje sam završio 2020. godine sa prosjekom 10.00 – nastavlja Kostić.
Prema njegovim riječima, Duško tokom studija nije imao većih izazova, zahvaljujući podršci njegove porodice koja ga je uvijek motivisala i podržavala.
Takođe, Duško je bio stipendista Fonda „Dr Milan Jelić“ u sva tri ciklusa studiranja, što mu je, kako kaže, dodatno bilo podstrek da opravda povjerenje institucija Republike Srpske.
Tema master rada koji je Duško odbranio bila je „Uticaj procesnih parametara na čišćenje aluminijumskog rastvora od primjesa gvožđa, cinka i bakra“.
Odmah nakon završenih master studija, Duško je upisao doktorske studije, a doktorsku disertaciju je odbranio čak na englesom jeziku.
- Odlučio sam da doktorsku disertaciu branim na engleskom jeziku jer sam imao priliku da jednu godinu provedem kao istraživač i doktorant na Institutu za metalurgiju i reciklažu metala, Tehničkog univerziteta u Ahenu (RWTH Aachen University). Pored toga, profesor Srećko Stopić, koji je zaposlen na tom institutu i bio mentor u realizaciji eksperimentalnog dijela mog rada, učestvovao je u izradi rada. Stoga sam smatrao da bi najprikladnije bilo da doktorski rad bude na engleskom jeziku, kako bi bio dostupan i kolegama iz Ahena, ali i široj naučnoj zajednici u svijetu – rekao je Kostić.
Iako je stekao veliko obrazovanje, te bio nagrađivan više puta za svoj rad, Duško ističe da se poslije svih tih uspjeha osjeća kao i svki drugi čovjek.
- Nakon odbrane doktorske disertacije osjećam se kao i svaki drugi čovjek – zadovoljno i olakšano jer sam jednu značajnu obavezu sklonio sa dnevnog reda, kako se to neformalno kaže – istakao je Kostić.
Duško se trudi da svoje znanje prenosi i razvija pedagoške sposobnosti, te je po završetku doktorskih studija napravio veliki korak ka ostvarenju cilja da postane profesor.
- Trenutno sam zaposlen kao viši asistent na Katedri za procesno inženjerstvo Tehnološkog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu, na matičnom fakultetu na kojem sam i započeo profesionalnu karijeru. Asistent sam profesora Mitra Perušića, koji mi je bio mentor kroz sva tri ciklusa studija i čija je podrška bila ključna u mom napretku – rekao je Kostić.
Kada je riječ o planovima za budućnost, Duško planira da ostane u svojoj zemlji i da doprinosi razvoju Tehnološkog fakulteta.
- Planovi za budućnost su mi da ostanem u Republici Srpskoj i posvetim se naučno-istraživačkom radu, kao i promociji i razvoju našeg Tehnološkog fakulteta i Univerziteta u Istočnom Sarajevu – rekao je Kostić.
Duško Kostić je izuzetan primjer mladog, posvećenog i obrazovanog čovjeka, koji svojim znanjem, radom i skromnošću inspiriše čitavu akademsku zajednicu i pokazuje da vrhunski uspjeh počinje u srcu, trudu i vjeri u sebe.