Dan nakon izlivanja iz korita i plavljenja dvije zgrade i više pomoćnih objekata u Miljevini, rijeka Bistrica djelimično se povukla ostavljajući iza sebe taloge blata u podrumima, garažama i šupama.
Stanari poplavljenih zgrada danas čiste blato i pokušavaju da spasu bar dio zimnice koja se nalazila u podrumima i pomoćnim objektima.
Oni upozoravaju da je ovo problem koji iz godine postaje sve opasniji, jer se Bistrica polako primiče i ostalim zgradama, ali i demantuju navode pojedinih medija koji su prenijeli da se u Miljevini odigravalo dramatično spasavanje ljudi iz bujice.
Dragoljub Davidović kaže da se nivo korita, nanošenjem riječnog taloga, iz godine u godinu podiže.
- Nekada je plavila samo jedna zgrada, a postepeno je plavni talas rastao i došao i do druge zgrade. U opasnosti su i ostale zgrade, ako se nešto ne preduzme i ne očisti korito - kaže Davidović.
Njegov komšija Momir Govedarica priča da se plavljenje ovog dijela Miljevine ponavlja već duže od 30 godina, a da je uzrok tome sužavanje korita Bistrice na izlazu iz Miljevine prema kanjonu, koje je uzrokovano još izgradnjom puta Foča-Sarajevo.
- Ili da nas isele ili da nešto rješavaju, svuda se korita čiste i prave podzide, a kod nas ništa. Ovo se stalno ponavlja - kaže Govedarica.
On podsjeća da je ranije bilo pokušaja da se miniranjem najužeg dijela kanjona poveća protočnost, ali da to nije bilo dovoljno.
- Ovoga puta nas je obišao načelnik opštine. Rekao je da će se nešto raditi, vjerujemo mu, pa vidjećemo - rekao je Govedarica.
Nakon što je načelnik Milan Vukadinović, zajedno sa saradnicima, posjetio stanovništvo pogođeno poplavama u Miljevini, iz opštine je najavljeno da će formirati stručne komisije koje će snimiti stanje na poplavljenom području i u skladu sa zakonskim okvirima preduzeti sve neophodne mjere i radnje.
Regulacija korita Bistrice rađena je prije deset godina miniranjem uskog kanjona nizvodno od Miljevine i gradnjom manjeg nasipa uzvodno 300 metara, ali to očigledno nije bilo dovoljno za ovoliku količinu vode.