O trenutnom statusu medicinskih sestara i tehničara u Republici Srpskoj i ulozi sindikata, pričali smo sa Goranom Motikom, predsjednikom Glavnog odbora Strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara Republike Srpske.
Katera: Strukovni sindikat medicinskih sestara i tehničara Republike Srpske nije potpisao Posebni kolektivni ugovor za zaposlene u zdravstvu Republike Srpske, zašto?
Smatramo da on ne nudi dovoljno unapređenje naših prava. Ako neko prije ove pandemije nije znao kolika je uloga medicinskih sestara i tehničara u zdravstvenom sistemu, sada ne postoji niko ko može reći da je ona mala. U tom kontekstu, trebalo je ovim kolektivnim ugovorom pokazati da se iskreno želi unaprijediti status naše struke, a ne praviti neke kozmetičke promjene, koje u principu vrlo malo ili nimalo imaju uticaj na naš status.
Katera: Da li je potpisivanje kolektivnog ugovora od strane drugih sindikata tiha kapitulacija sindikalne borbe?
Poznato je da u zdravstvu Republike Srpske postoje četiri sindikata. Mi djelujemo zajedno, u okviru Saveza strukovnih sindikata zdravstvenih radnika Republike Srpske, sa Strukovnim sindikatom doktora medicine Republike Srpske i odbili smo da učestvujemo u potpisivanju ovog dokumenta, jer cilj i uloga sindikata nije slikati se sa ministrima i njihovim saradnicima i potpisivati dokumente koji daju privid sindikalnog dijaloga.
Cilj sindikata je značajno unaprijediti status i položaj radnika i na tome se mora insistirati.
Zašto su predstavnici Saveza sindikata i Samostalnog sindikata radnika u zdravstvu pristali da budu potpisnici ovog dokumenta, to samo oni znaju. Jer kakvo je pregovaranje ako sa prijedlogom novog kolektivnog ugovora dođu (usaglašeno) predstavnici sva četiri sindikata, a sa druge strane prijedlog tog dokumenta da i Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, i na kraju pregovora se odbiju skoro svi prijedlozi sindikata, gdje je onda tu socijalni dijalog? I zbog čega to potpisati? Zbog slikanja i objave da smo učestvovali u potpisivanju? Na taj način nećemo i ne želimo da radimo! Da naglasim, to je bio jednoglasan stav našeg Glavnog odbora, bez i jednog glasa protiv.
Katera: Hoće li ovakav pravni okvir ubrzati odlazak medicinskih sestara i tehničara iz Republike Srpske?
Već odavno traje problem odlaska našeg najstručnijeg kadra u zemlje Evropske unije pa i regiona. Davno sam rekao da je znanje stranih jezika jedina barijera za masovni odlazak, a trenutna pandemija je to takođe usporila. Mišljenja sam, da ako se značajno ne unaprijedi materijalni status medicinskih sestara i tehničara, završetkom pandemije možemo očekivati masovni odlazak našeg kadra sa ovih prostora. Ovakav odnos resornog ministarstva i zadovoljenje mrvicama u slučaju nekih sindikata sigurno neće spriječiti takav scenario.
Katera: Koji su naredni koraci vašeg sindikata?
Strukovni sindikat medicinskih sestara i tehničara Republike Srpske nastavlja svoj rad na povećanju članstva, sve više kolega primjećuje da je naša borba iskrena, znaju da nemamo plaćenih funkcija u upravljačkoj strukturi sindikata i sve više nam daju podršku. Od bitnih stvari bi napomenuo da aktivno učestvujemo u inicijativi za izmjenu diskriminatorskog Zakona o platama u zdravstvu i vraćanju prava na topli obrok i regres, kako i nalaže Zakon o radu u Republici Srpskoj. Taj zakon nam nije nametnut, potisao ga je, nažalost, u ime sindikata, 2008. godine Savez sindikata, tj. Sindikat zdravstva i socijalne zaštite Republike Srpske i to je bio jedan od razloga zašto je osnovan Strukovni sindikat Medicinskih sestara i tehničara Republike Srpske.
Inicijativu za vraćanje toplog obroka i regresa predvodi Sindikat uprave Republike Srpske, na čelu sa g. Marićem, koji djeluje u okviru Konfederacije sindikata Republike Srpske, čiji smo i mi član.
Izmjenom Zakona o platama bi se, osim za medicinare, riješio status i za policiju, prosvjetu i upravu. Početak pregovora Vlade Republike Srpske i sindikata, o ovom pitanju, očekujemo već u aprilu ove godine.
stranu gledajući samo svoj interes.Možda će promjene donijeti boljitak a Sindikat zdravstva i soc. Zaštite nastavlja pregovore oko toplog obroka i regresa i ima svoj stav o tome. Samo jako Il nikako