Gradske vlasti Bihaća ne zanimaju srpski povratnici u Martin Brodu, a na to ukazuje i oglušivanje na probleme porodice Majstorović koja je pretrpjela ogromnu štetu usljed nedavnog izlivanja rijeke Une, kažu mještani ovog sela.
Gradonačelnik Bihaća i njegov pomoćnik za Civilnu zaštitu ni nakon pet dana nisu odgovorili na upit o tome kada će gradske vlasti izaći na teren i utvrditi štetu kako bi bila pružena pomoć porodici Majstorović.
Srpska povratnička porodica Majstorović iz Martin Broda dobila je formulare u vezi sa procjenom štete, ali do danas niko od predstavnika bihaćkih vlasti nije došao da utvrdi stanje na terenu.
Željko Majstorović rekao je da se Una povukla u korito, ali da se strahuje od novih padavina jer bi, kako kaže, rijeka odnijela Martin Brod ako bi kiša padala nekoliko dana.
– Dabrovi su izašli iz korita Une, dodatno su nanijeli štetu našim voćnjacima. A, rijeka je odnijela drva, zimnicu, alat i građevinski materijal. Ide zima, mi drva za ogrev nemamo – rekao je Majstorović.
Kako Majstorović kaže, nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma desetak drvarskih sela pripojeno je Bihaću, među kojima je Martin Brod, kao i srpsko selo Tiškovac, koje je od Bihaća udaljeno više od stotinu kilometara, a u infrastrukturu ništa nije ulagano.
– Martin Brod se nalazi u Nacionalnom parku `Una`, međutim vlasti Unsko-sanskog kantona i Bihaća ništa ne ulažu u obnovu infrastrukture. Tokom rata su porušeni brojni mostovi, nanijeta šteta imanjima i sve to i danas čeka obnovu, koje nema ni u priči – rekao je Majstorović.
Srpsko selo Martin Brod, nadaleko poznato po slapovima rijeke Une, čuva i vjersko, kulturno i istorijsko blago manastir Rmanj, koji datira iz 1443. godine.