Grupa građana zahtijeva da nadležni reaguju zbog deponije "Krupačke stijene"

10.02.2021. 13:53
0
IZVOR: Katera

Deponija Krupačke stijene, koja je u vlasništvu JKP Trnovo, nastavila je da radi, nakon privremene obustave rada uslijed pritiska javnosti zbog neposjedovanja ekološke dozvole.

Neformalna grupa građana „Stop nelegalnom odlaganju otpada na Krupačkim stijenama“ zahtijeva od Republičke ekološke inspekcije i Ekološkog inspektorata Grada Istočno Sarajevo da reaguje na nelegalni rad deponije Krupačke stijene te da se pronađe najbolje rješenje za zaštitu interesa i zdravlja građana.

Građani ističu da je i ministar prostornog uređenja, građevinarstva i ekologije Republike Srpske Srebrenka Golić, upoznata sa ilegalnim radom deponije i neposjedovanjem ekološke dozvole i programa mjera, kao što su upoznati i načelnik opštine Trnovo i ekološki inspektor grada Istočno Sarajevo.

Naime, republička ministar je na jučerašnjoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske rekla da je to dugogodišnji problem, dodavši da deponija mora ići na proces prilagođavanja. Sa druge strane, direktor JKP Trnovo je u medijima izjavio da je deponija ponovo otvorena, nakon privremene obustave zbog pritiska javnosti, u dogovoru sa inspekcijom i načelnicima opština Trnovo, Istočna Ilidža i Istočno Novo Sarajevo, „da ne bi došlo do ekološke katastrofe“, pošto njihovo smeće “nije bilo moguće nigdje drugo deponovati“.

- Mi smo svjesni da zatvaranje ove deponije može dovesti do ekološke katastrofa. Ipak, tražimo da se ovaj problem, o kojem su očigledno upoznate sve nadležne institucije, napokon riješi i da se pronađe rješenje prema kojem neće biti ugroženo zdravlje građana i lokalne zajednice. Zadovoljni smo što se, prema navodima direktora JKP Trnovo, ne dovozi otpad kamionima Alba BH i tražimo da se taj ugovor raskine. Ukoliko se u narednom periodu problem deponije ne riješi u korist građana, iskoristićemo sva svoja građanska prava da zaštitimo interese ugroženih građana - ističe Vladimir Lubura, član neformalne grupe građana „Stop nelegalnom odlaganju otpada na Krupačkim stijenama“.

On je poručio da ova grupa građana neće odustati od borbe i da će od republičke i gradske inspekcije tražiti hitno provođenje daljih zakonskih mjera. 

- Kako je moguće da ilegalna deponija funkcioniše u okviru zvaničnih institucija i njihovih preduzeća, zašto za to nadležne institucije nisu izvšile njeno zatvaranje i zašto niko nije odgovarao za kršenje zakona? - zaključio je Lubura.

Komentari 0
Povezane vijesti
Bjelica: Požar stavljen pod kontrolu Bjelica: Požar stavljen pod kontrolu
Ljudski nemar izazvao požar na deponiji otpada u Krupačkim stijenama Ljudski nemar izazvao požar na deponiji otpada u Krupačkim stijenama
Gori deponija u Krupačkim stijenama Gori deponija u Krupačkim stijenama
Najčitanije
  • U saobraćajnoj nesreći život izgubili sveštenik i njegova supruga, sutra Dan žalosti u Derventi
    10h 21m
    2
  • Na današnji dan preminula srpska heroina Nadežda Petrović
    17h 19m
    2
  • Preminuo Marinko Bjelica, otac troje heroja Vojske Republike Srpske
    5h 39m
    1
  • Radno vrijeme na području opštine Pale tokom vaskršnjih praznika
    11h 16m
    0
  • Radiša Gojgić – "Karađorđeva zvezda" i četiri teške rane zbog kojih je ostao doživotni invalid
    3h 58m
    0