Hirošima – jedan od najvećih američkih zločina

06.08.2025. 08:23
4
IZVOR: srpskacafe.com

Američki bombarder “B-29” je 6. avgusta 1945. godine, na osnovu naredbe predsjednika SAD Harija Trumana, bacio atomsku bombu na japanski grad Hirošimu, čime je počinjen najveći ratni zločin u istoriji čovječanstva.

Bomba je pretvorila u pepeo 13 kilometara kvadratnih Hirošime, koji je potpuno uništen, a poginulo je, najmanje, 117 000 ljudi.

Atomska bomba nazvana “Dječak”, teška 20 kilotona, na licu mjesta ubila je 80 000 ljudi, 12 000 je nestalo, a 40 .000 ranjeno.

Stanovnici su danima umirali od posljedica udara bombe.

Dejstvo atomske bombe osjeća se i decenijama poslije eksplozije – ljudi umiru od leukemije kao posljedice atomskog zračenja.

Na djeci i potomcima ozračenih primjećuju se genetske i patološke promjene.

Neki istoričari tvrde da su Amerikanci upotrijebili atomsko naoružanje najviše zbog toga kako bi prestrašili svog budućeg neprijatelja – Sovjetski Savez.

Ostaće upamćeno da je sunce 6. avgusta 1945. godine u Hirošimi izašlo u 8.15 časova, ali je vatrena lopta na nebu bila toliko zasljepljujuća da su stanovnici zapamtili taj dan kao – “dan sa dva sunca”.

Mnogi ljekari tvrde da podmukli efekti radijacije i danas postoje i “glođu” krv, vid i nerve već decenijama.

Na hiljade ljudi je oboljelo od leukemije ili je obogaljeno za cijeli život.

Stanovnici Hirošime i dalje se ponekad suočavaju sa diskriminacijom kada je riječ o stupanju u brak jer postoji strah da bomba još “vreba” u njihovim genima.

Memorijalni park “Mir” nalazi se u centru grada i njime dominira skeletna kupola. Tu je izložen i Buda, čije je kameno lice istopila eksplozija američke atomske bombe.

Posjetioci mogu da vide i sjenku čovjeka “odštampanu” ekstremnom toplotom na kamenom stepeniku, gdje je sjedio u trenutku eksplozije “Dječaka”.

Tri dana nakon Hirošime, 9. avgusta, bačena je i druga atomska bomba na Nagasaki.

Ta bomba, teška 21 kilotonu, u američkoj vojsci nazvana “Debeljko”, ubila je 40 000 ljudi, a 60 000 je ranjeno.

Broj žrtava bi bio mnogo veći da bomba nije promašila prvobitnu metu zbog lošeg vremena.

Komentari 4
  • Generic placeholder image
    Re: Joža 06.08.2025. 13:41
    Nisu Rusi, no Sovjeti. Sramota je lagati.
  • Generic placeholder image
    Boća PFC 06.08.2024. 11:06
    Zvuci se ti u duše Amerika joža
  • Generic placeholder image
    Joža 06.08.2024. 10:23
    Opet su rusi pobili više naroda...Staljinove čistke i gulazi su odnjeli desetine miliona
  • Generic placeholder image
    Goran 06.08.2023. 11:22
    Kakvi su to monstrumi
Povezane vijesti
Sjećanje na žrtve jednog od najvećih zločina NATO agresije: Murino (VIDEO) Sjećanje na žrtve jednog od najvećih zločina NATO agresije: Murino (VIDEO)
Početak druge serije zločinačkog bombardovanja Republike Srpske Početak druge serije zločinačkog bombardovanja Republike Srpske
NATO ubijao civile i koristio radioaktivnu municiju NATO ubijao civile i koristio radioaktivnu municiju
Najčitanije
  • Nova lokacija za izdavanje ličnih dokumenata i registraciju motornih vozila u Palama
    21h 51m
    0
  • Mali Sava kao simbol srpskog bunta protiv ropstva
    7h 58m
    0
  • Ćosić: Nisam sposoban da upravljam finansijama na način na koji to radi Elek
    5h 9m
    1
  • Kad zagrmi Nevesinjska puška
    4h 53m
    6
  • ViK Istočno Sarajevo: Vanredno obavještenje
    5h 35m
    0