Portalu „Katera“ javilo se nekoliko čitalaca, čiji roditelji koriste usluge Javne ustanove Dom za starija lica Istočno Sarajevo na Mladicama, i koji ističu da im su im roditelji kao u „kućnom pritvoru“.
Naši sagovornici su željeli da ostanu anonimni jer, kažu, ne bi voljeli da im roditelji trpe bilo kakve posljedice. Oni tvrde da se u ovoj ustanovi sprovode mjere koje su važile za vrijeme pandemija kovida 19, te da im je onemogućen kontakt sa roditeljima.
- Ne mogu da zagrlim i poljubim roditelja, moramo da nosimo maske i budemo na udaljenosti. Ne mogu im pokazati porodične fotografije na telefonu, niti pozvati rodbinu da razgovaraju sa njima. Lišeni smo bilo kakve prisnosti i to teško pada i njima i nama. Želimo da budemo sa njima i da provodimo njihove, možda, posljednje dane skupa – govori sagovornik.
Ako su nam roditelji u domu, dodaje jedan od sagovornika, ne znači da smo ih se odrekli i da nemamo potrebu da budemo sa njima.
- U domu postoje korisnici čija djeca žive van Istočnog Sarajeva i koji u posjetu mogu doći samo vikendom, a to im je onemogućeno jer vikendom nema posjeta. Nečija majka ili otac su pokretni, mogu sami otići do prodavnice i kupiti šta žele, ali to im nije dozvoljeno. Sve što želimo da im odnesemo, moramo donijeti „do kapije“ pa dalje to prosljeđuju uposleni. Svaki dan im je isti, kao da su u zatvoru – rekli su oni.
Korisnicima je dozvoljeno kretanje samo u krugu ovog doma, bez mogućnosti izlaska izvan „kapije“, tvrde oni, dok su ranije mogli izlaziti, prošetati ili otići do prodavnice.
- Niko od nas neće dolaziti bolestan, prehlađen ili zarazan u posjetu jer smo svjesni da tako možemo ugroziti živote najmilijih. Ne mogu oni više voljeti naše roditelje od nas – dodaju oni.
Kako ističu, tražili su objašnjenje zašto se mjere, kao za vrijeme pandemije korona virusa, i dalje sprovode, kada smo svjedoci da se ne sprovode u drugim javnim i zdravstvenim i ustanovama, te da su dobili odgovor da su one propisane Uredbom o načinu izvršavanja mjera za sprečavanje i suzbijanje zaraznog oboljenja kovid 19.
- Ako i dalje važe preporuke i uredbe koje je propisao Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske zašto se one ne sprovode u bolnici, domu zdravlja, obrazovnim i vaspitnim ustanovama. Da li su sve mjere, koje se sprovode u ovoj ustanovi, opravdane ili ne, da li se sprovode samovoljno ili ne? – upitali su.
Direktor Javne ustanove Dom za starija lica Istočno Sarajevo Miljan Sladoje izjavio je za portal „Katera“ da mjere koje trenutno provode u ovoj ustanovi služe za sprečavanje i širenje bilo koje zarazne bolesti, ne samo kovida 19, zbog čega su, ističe, uspješno spriječili širenje virusa gripe koji je ove sezone bio izrazito snažan.
- Ova ustanova ima oko 140 korisnika i veoma je zahtijevno organizovati svakodnevni rad, pogotovo u vrijeme epidemiološke situacije koja nas je sve zadesila. U proteklom periodu pokušali smo naći rješenja koja, prije svega, štite naše korisnike i zaposlene, a koja su u skladu sa preporukama i uredbama Vlade Republike Srpske i Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske – rekao je Sladoje.
Prema njegovim riječima, u trenucima izrazite aktivnosti korona virusa, kada se veliki broj naših sugrađana javljao u JU Dom zdravlja Istočno Sarajevo sa simptomima korona virusa, te mjere su znale biti i oštrije od propisanih.
- Posjete u našem domu se odvijaju redovno svaki radni dan, uz telefonsku najavu i poštovanje minimalnih propisanih ograničenja – naveo je Sladoje.
U prilog tome, dodaje, govore podaci da je martu evidentirano 168 posjeta, a u aprilu 148.
- Danas je veoma teško objasniti ljudima da treba da nose ličnu zaštitnu masku prilikom posjete, jer, kako kažu, maska se nigdje više ne nosi, iako je to propisano Uredbom o načinu izvršavanja mjera za sprečavanje i suzbijanje zaraznog oboljenja kovid 19. Napominjem da su nam prostorni kapaciteti ograničeni i da će dolaskom boljih vremenskih uslova i mogućnosti da se posjete odvijaju na otvorenom, ovaj broj biti i veći. Posjete su uglavnom ograničene na 30 minuta, ali ako u posjetu dolaze bliži članovi porodice koji su iz inostranstva posjeta, može trajati i duže – pojasnio je Sladoje.
Kako ističe, razmatrano je i uvođenje posjeta na otovrenom subotom u određenom vremenskom periodu, ali ovakav vid posjete će biti moguć samo kada to vremenski uslovi dozvoljavaju.
- U poslednje vrijeme korisnicima je dozvoljen samostalan izlazak sa porodicom ili sa drugim licima, ali uz prethodnu potvrdu porodice, odnosno one osobe koja je potpisala ugovor o smještaju. U ovom slučaju preporučujemo da korisnik ostane i nekoliko dana sa svojom porodicom, naročito ako su došli iz inostranstva. Samostalan izlazak korisnika trenutno nije moguć, prevashodno zbog njihove bezbjednosti. Ukoliko moraju da obave neke formalne stvari naša ustanova im obezbijedi prevoz i pratnju – istakao je Sladoje.
On napominje da su u ovoj ustanovu korisnici smješteni svojom voljom i ukoliko su nezadovoljni bilo kojom uslugom uvijek mogu da raskinu ugovor i napuste ustanovu.
- Na kraju moram da naglasim da nije moguće doći u posjetu nenajavljen i bez znanja zaposlenih u našoj ustanovi, pogotovo ako se ne radi o bližim članovima porodice. To izaziva negodovanje kod nekoliko pojedinaca, a većina prihvata pomenuti način rada – zaključio je Sladoje.
Iz Regionalnog centra Istočno Sarajevo - JZU Institut za javno zdravstvo Republike Srpske našem portalu su potvrdili da su još uvijek na snazi mjere propisane Uredbom o načinu izvršavanja mjera za sprečavanje i suzbijanje zaraznog oboljenja kovid 19, objavljene u „Službenom glasniku Republike Srpske“ broj: 36/23.
Kako su naveli, u pogledu vremenskog trajanja mjera, članom 18. Uredbe pripisano je da ista prestaje da važi 30. juna 2023. godine.