Kakav je krajnji rezultat nametanja zakona u BiH

27.07.2021. 20:19
0
IZVOR: srpskainfo.com

Većina visokih predstavnika u BiH koristila je bonska ovlašćenja i nametala odluke, mijenjala zakone, smjenjivala funkcionere. Rezultat njihovog rada je porazan, jer je demokratija u ovoj zemlji doživjela totalni krah.

Savjet za provođenje mira osnovan je kako bi osigurao trajni mir i stabilnost u BiH, 1997. godine uveo je šira ovlašćenja za visoke predstavnike, takozvana “bonska ovlaštenja”. Na osnovu njih su smjenjivani najviši zvaničnici; od članova Predsjedništva BiH, preko predsjednika Skupštine do ministara i zvaničnika na svim nivoima vlasti. Zahvaljujući ovlašćenjima koje je dobio visoki predstavnik nametnute su mnoge odluke i zakoni.

Od svih sedam visokih predstavnika, među kojima je prvi bio Karl Bilt, najmanje je smjenjivao Miroslav Lajčak, koji je tu funkciju obavljao prije Valentina Incka.

Sudeći po donesenim odlukama, Incko je najaktivniji bio početkom mandata, da bi od 2014. do 2021. popustio sa odlukama, zatim je godinama izražavao zabrinutost, da bi 2021. odlučio da na samom odlasku po isteku mandata nametne dopunu Krivičnog zakona BiH o zabrani i kažnjavanju negiranja genocida i veličanja ratnih zločinaca.

Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik smatra da visoki predstavnik nema nijednim aktom međunarodnog prava pravo da nameće odluku o proglašenju zakona. Da je tako smatra i potpredsjednik Ujedinjene Srpske, pravnik Milan Petković, koji je kazao za Srpskainfo da BiH nakon Inckove odluke ne ide putem napretka i prosperiteta.

– Ovim potezom grubo se krše evropske konvencije o ljudskim pravima i pakt UN, jer je na ovaj način zabranjena sloboda govora i mišljenja. Vraćamo se u vrijeme verbalnog delikta, a to je 50 ili 70 godina unazad. Sjetimo se da je nekada bilo zabranjeno spominjati neke ličnosti i nije se smio veličati veliki vođa; sada imamo sličnu situaciju, kada se zabranjuje bilo kakva diskusija – kaže Petković.

Dodaje da se Inckovim potezom otvorilo pitanje među pravnicima, advokatima, da li će biti onemogućena odbrana lica koja su optužena za ratne zločine.

– Da li ćemo mi u svojim odbranama pred sudovima u BiH smjeti govoriti o učešću u ratu, o eventualnom postojanju određenih zločina ili nećemo? Na ovaj način nam je onemogućeno djelovanje. Mislim da će se i Advokatska komora u narednim danima tim pitanjem baviti – kazao je Petković.

On je naveo da je ovo još jedan poraz demokratije i dokaz da BiH nije ni demokratska ni evropska zemlja.

– Ova država je međunarodni protektorat i ovakvo nametanje zakona je nezabilježeno u Evropi nakon Drugog svjetskog rata. Ovdje se ne može govoriti o pravnoj državi, jer sutra će nam doći neki visoki predstavnik i donijeti zakon o bilo čemu – rekao je Petković.

Visoki predstavnici su kroz svoje odluke pokazali da ne rade ni na kakvom pomirenju, već samo na daljem produbljivanju konflikata.

– Srbi su uvijek bili prkosan i slobodan narod i ne vole bilo kakvo nametanje odluka, tako da sigurno na ovakav način ne može doći do pomirenja. Visoki predstavnik može za promjenu dovesti neke strane investitore, zaposliti sve narode, na taj način pomoći BiH, a ne nametati zakon koji ograničava slobodu govora – poručio je Petković.

Poslanik kluba SDS u NSRS Davor Šešić dodao je da su nas visoki predstavnici svojim odlukama vratili na početak.

– Dokaz tome je i Inckova odluka koja je zapečatila pravnu sudbinu BiH. Akti, inače, kad se donose zovu se pozitivni pravni akti, jer bi trebalo da tako djeluju. Nijedan akt koji se primjenjuje na silu nije nikada nigdje zaživio. Incko je samo potvrdio da ovdje nema političke ni pravne zrelosti – ocijenio je Šešić.

Dodaje da je nejasno čija će nadležnost biti i ko će provoditi nametnute odluke.

Zamjenica predsjednika HDZ BiH Borjana Krišto rekla je da za BiH nije dobro da visoki predstavnik nameće bilo kakve odluke, jer takve odluke nisu dobre za BiH, njenu bezbjednost i stabilnost. Ona je istakla da kao pravnik vrlo dobro zna kako se donosi legislativa i da poštuje odluke sudova.

– Iskreno da kažem, iznenađena sam da se to radi nakon protoka određenog vremena, kada govorimo o zatvaranju OHR, preuzimanju odgovornosti, pogledu na budućnost i odgovornost političkih predstavnika koji kreiraju i imaju odgovornost u BiH. Takve odluke i potezi nisu dobri za BiH – ocijenila je Krišto.

Komentari 0
Povezane vijesti
Kako se dijeli nasljedstvo, odnosno imovina u BiH? Kako se dijeli nasljedstvo, odnosno imovina u BiH?
Dječak iz BiH pao pod traktor, helikopterom prebačen u bolnicu Dječak iz BiH pao pod traktor, helikopterom prebačen u bolnicu
Zemljotres u BiH! Zemljotres u BiH!
Najčitanije
  • U paklu Skenderije
    2h 14m
    9
  • Malobrojni izletnici na prvomajskom uranku u Istočnom Novom Sarajevu
    22h 23m
    3
  • Dan kada je otišao Sena - „Kišni čovjek“
    23h 28m
    4
  • Raspored bogosluženja za vaskršnje praznike u Istočnom Sarajevu i Sarajevu
    58m
    0
  • Ženu ugrizao poskok dok je čupala mladi luk
    17h 11m
    0