Kako trauma iz djetinjstva oblikuje našu budućnost?

01.02.2025. 19:20
0
IZVOR: glassrpske.com

Djetinjstvo bi trebalo biti vrijeme bezbrižnosti i sigurnosti, ali nažalost, mnogi nose teret traumatičnih iskustava iz tog perioda. Emocionalni ožiljci iz ranih godina često se ne vide, ali mogu duboko oblikovati naš emocionalni razvoj, ponašanje i odnose u odrasloj dobi. 

Uticaj traume na emocionalni razvoj 

Traume iz djetinjstva, poput zanemarivanja, zlostavljanja ili gubitka bliske osobe, mogu ometati prirodni razvoj povjerenja i osjećaja sigurnosti. Djeca koja su doživjela traumu često razvijaju mehanizme odbrane poput emocionalne zatvorenosti ili hiperbudnosti, što može postati prepreka u stvaranju zdravih odnosa kasnije u životu. 

Na primjer, osobe koje su bile izložene emocionalnom zlostavljanju mogu imati poteškoće u izražavanju emocija ili strah od odbacivanja. Nasuprot tome, neki postaju previše zavisni od potvrde i pažnje drugih, u stalnoj potrazi za sigurnošću koju nisu imali kao djeca.  Trauma iz djetinjstva često postaje „nevidljivi prtljag“ koji nosimo u odrasle odnose. Strah od povrede može izazvati pretjeranu sumnjičavost ili povlačenje, dok potisnuti bijes i tuga mogu dovesti do konfliktnih odnosa. Prepoznavanje ovih obrazaca je prvi korak ka promjeni. 

Terapijski pristupi za prevazilaženje traume 

Iako posljedice traume mogu biti duboke, oporavak je moguć uz pravu podršku i terapijske pristupe. 

1. Psihoterapija: 

- Kognitivno-bihevioralna terapija pomaže u prepoznavanju negativnih obrazaca razmišljanja i njihovoj zamjeni zdravijim. 

- Terapija usmjerena na traumu, poput EMDR-a (desenzitizacija i reprocesiranje pokretima očiju), posebno je efikasna u smanjenju emocionalnog intenziteta traumatičnih sjećanja. 

2. Rad na tijelu i umu: 

- Tehnike opuštanja, poput šetnje, mogu pomoći u smanjenju fizičke napetosti i osjećaja anksioznosti. 

- Rad na samosvijesti omogućava prepoznavanje okidača i boljeg upravljanja emocijama. 

3. Podrška zajednice: 

- Povezivanje s grupama za podršku ili bliskim ljudima koji razumiju izazove može pružiti osjećaj pripadnosti i sigurnosti. 

Trauma iz djetinjstva ne mora odrediti vašu budućnost. Svako zaslužuje priliku za ispunjen i stabilan život, oslobođen okova prošlosti. Ako prepoznajete da vas iskustva iz djetinjstva prate u svakodnevici, obratite se stručnjaku za mentalno zdravlje. Uz terapiju i podršku, moguće je prevazići posljedice traume i izgraditi život temeljen na sigurnosti i povjerenju. 

Vaša prošlost može biti dio vas, ali ne mora definisati ko ste danas. Iskoristite ovu priliku da stvorite mirniju i srećniju budućnost.   

Komentari 0
Povezane vijesti
Ko ne treba da jede limun? Ko ne treba da jede limun?
Koliko sarma može da stoji u frižideru? Koliko sarma može da stoji u frižideru?
Možemo li da se prehladimo ako nismo toplo obučeni? Možemo li da se prehladimo ako nismo toplo obučeni?
Najčitanije
  • Iz naše prošlosti: Kako je nastao Sokolac
    12h 15m
    6
  • Čorba puna vitamina: Obrok koji jača imunitet i čisti organizam od masti i toksina
    14h 58m
    2
  • Riječi koje su dobile naziv po određenim ljudima
    13h 0m
    0
  • “Ostajte ovdje! Sunce tuđeg neba neće vas grijat ko što ovo grije”
    11h 20m
    1
  • Neuspješan bojkot prodavnica u Republici Srpskoj
    12h 6m
    3