Radnici kojima treba alarm za buđenje, umorniji su od onih koji se bude bez njega, rezultati su američke studije sprovedene na 450 kancelarijskih zaposlenika u Americi.
Njima su naučnici, tokom posmatranja, mjerili dužinu sna i otkucaje srca uz pomoć prenosnih uređaja.
Njih 57 odsto budilo se uz pomoć alarma i, po pravilu, bili su "mamurniji" od onih koji su se budili prirodno.
Alarm je nenaspavanima poremetio prirodan ciklus sna, objašnjavaju istraživači sa Univerziteta Notr Dam u Indijani, prenosi britanski list "Independent".
Istovremeno, oni koji su se budili prirodnim putem - spavali su duže i pili manje kofeina po danu. Takođe, oni su bili manje umorni tokom dana.
Kad se budimo prirodno, navode naučnici, organizam aktivira "odgovor na stres" kratko prije buđenja kako bi nas za to pripremio i razbudio.
Ali, buđenjem uz alarm, preskače se taj prirodni odgovor i dovodi do prekida ciklusa sna.
Alarmom su se služile i umorom bivale najviše pogođene takozvane "noćne ptice", ističe se u istraživanju koje je objavljeno u časopisu "Slip".
Uz jutarnji alarm prvo bi trebalo pomisliti na to da je vrijeme za ustajanje, a ne da trebamo spavati duže, jer nedostatak sna nećemo riješiti pritisnemo li odgođeni alarm - navode naučnici.
Ciklus spavanja je stanje koje obnavlja, poznatije pod nazivom REM, a to je period tokom kog sanjamo.
U onih pet ili 15 minuta sna koje dobijemo nakon što pritisnemo prekid na alarmu nećemo dobiti najbolji dio od procesa spavanja - zaključuju naučnici.