Potraga za smještajem studenata i đaka u Srpskoj uveliko je počela, a ove godine dočekale su ih rekordne kirije. Soba ispod 250 maraka postala je prava rijetkost, a kada se na to dodaju režije, hrana, džeparac i ostali troškovi, mjesečni izdaci dosežu iznos koji mnoge porodice ne mogu podnijeti.
U Banjaluci i Foči, gdje boravi veliki broj studenata, cijene najma stanova i soba u prosjeku su porasle za 100 maraka u odnosu na prošlu godinu. Stanodavci kao razlog navode rast troškova života, posebno energenata i održavanja. Prema njihovim riječima, potražnja najviše raste krajem avgusta i početkom septembra kada studenti i učenici iz drugih mjesta traže smještaj što bliže fakultetima i školama, jer mnogi nemaju tu privileguju da dobiju krevet u domovima.
Banjalučanka Mirjana Đukić, koja u ponudi ima dvadesetak soba u više stanova uglavnom u naselju Borik, kaže da veću navalu studenata i đaka očekuje narednih dana.
- Ranijih godina u ovo doba telefoni su neprestano zvonili, a sada bude samo po koji poziv dnevno. Pretpostavljam da su mnogi još na moru, odmaraju ili sezonski rade - rekla je Đukićeva.
Soba kod nje, kaže, košta 220 maraka plus režije, što po osobi iznosi otprilike 320 maraka.
- Kiriju nisam mijenjala tri godine imajući u vidu da ni plate nisu nešto posebno rasle. Do promjene u cijeni najma došlo je zbog poskupljenja režija - kaže Đukićeva.
Srpčanka Nina Koščica, koja ove godine započinje studije u Banjaluci, za "Glas Srpske" kaže da se, kako bi olakšala pronalazak smještaja, učlanila u "Fejsbuk" grupe gdje studenti traže cimere i da prati oglase na onlajn platformama.
- Najveći izazov je napraviti kompromis između cijene i udobnosti. Po prirodi sam introvertna i zato sam zahvalna svojim roditeljima što mi omogućavaju da živim u stanu. Svjesna sam da mnogim studentima to nije opcija, te da je dom za njih jedino rješenje - kaže Koščica.
Kada je riječ o cijenama, ona kaže da je za studente sve preskupo, ali da je bezbolnije kada se udruže.
- Uslovi smještaja variraju, ali stanovi opremljeni još u periodu Jugoslavije ne zadovoljavaju današnje standarde, pa ih nove generacije sve rjeđe biraju jer su prevaziđeni - kazala je ona.
Studentkinja Milana Mišić iz okoline Doboja već treću godinu stanuje u Banjaluci, gdje, kako kaže, troškovi života ne prestaju da rastu.
- Na početku studija sa 600 do 700 maraka sam mogla pristojno živjeti. Međutim, lani sam morala da pronađem honorarni posao, jer su troškovi života naglo porasli, a plata mojih roditelja je ostala ista. Kako stvari stoje, ove godine ću morati da tražim nešto plaćeniji posao ili ću biti primorana da napustim studije i vratim se kući - rekla je Mišićeva.
Ona je dodala da je trenutno u potrazi za novim smještajem, jer su prethodni stanodavci prodali stan.
- Na dnevnom nivou mi treba oko 30 maraka samo za hranu, ne računajući druge troškove, a pri tome je gotovo nemoguće pronaći pristojnu sobu za 250 maraka, ne računajući režije koje sigurno nisu ispod 100 maraka - istakla je Mišićeva, pitajući se šta je sa svim ostalim troškovima, koji takođe nisu mali.
Za razliku od Banjaluke, u Foči su stanovi i sobe za studente i đake gotovo razgrabljeni, jer je ponuda mnogo tanja nego u gradu na Vrbasu.
Slavica Fulurija, vlasnica, kako kaže, najjeftinijeg stana u Foči, ističe da je kirija kod nje 400 maraka, ne računajući režije.
- Sa strujom sve izađe oko 500 maraka. Trenutno imam jednog studenta stomatologije, a kako je stan manji, teško da bi moglo stati više njih - rekla je Fulurija, dodajući da je lani kirija bila za 100 KM niža.
POTROŠAČI
U udruženjima za zaštitu potrošača ističu da je kirija stanova oduvijek bila previsoka za studente i đake, jer pored nje imaju i druge troškove. Mladi ljudi, pored obaveza učenja, treba da jedu, izađu na kafu ili sok, kupe skripte i knjige, ali i s vremena na vrijeme obnove garderobu. Zbog toga će, poručuju, ovaj trošak svaku porodicu vjerovatno koštati znatno više nego prošle godine, jer samo za hranu, koja je gotovo duplo skuplja u odnosu na lani, treba izdvojiti blizu 50 maraka dnevno.