Povodom obilježavanja 27 godina od Egzodusa sarajevskih Srba, Gradska uprava Istočno Sarajevo raspisuje konkurs za izbor najboljih literarnih i likovnih ostvarenja učenika srednjih škola.
Pravo učešća imaju svi učenici srednjih škola na području Istočnog Sarajeva, a svi zainteresovani učenici trebalo bi da predaju svoje radove o temi „Egzodus sarajevskih Srba“ predmetnom profesoru najkasnije do 1. marta 2023. godine.
Foto: gradistocnosarajevo.net
Iz Gradske uprave obavještavaju zainteresovane učenike da literani radovi mogu biti prozni ili u stihovima, obima do tri kucane stranice sa proredom, dok likovni radovi nemaju ograničenje kada je riječ o formatu ili materijalu na kojem će biti rađeni.
Dodaju da je konkurs nagradnog karaktera, te će autorima najboljih literarnih i likovnih ostvarenja biti dodijeljeno po 300 KM za prvu nagradu, nagrada za drugo mjesto je 200 KM, a za treće 100 KM.
- Učenicima čiji radovi u jednoj od kategorija budu izabrani kao najbolji biće dodijeljena nagrada, prigodno priznanje i knjiga – saopštili su iz Gradske uprave.
Foto: gradistocnosarajevo.net
Egzodus Srba iz Sarajeva u skorijoj istoriji predstavlja nezapamćen događaj koji je uslijedio nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma 21. novembra 1995. godine. Tada je pet opština Srpskog Sarajeva u cjelini pripalo Federaciji BiH, dok je drugih pet opština podijeljeno između Republike Srpske i Federacije BiH, gdje su Srbi dobili periferna, nenaseljena i ruralna područja.
Foto: gradistocnosarajevo.net
Srpski borcu su zaustavili 35 ofanziva muslimansko-hrvatske vojske, odbranili svoje domove, a onda su Ilijaš, Grbavica, Ilidža, Rajlovac, Hadžići, Mrkovići, Nahorevo i druga naselja, za stolom u Dejtonu, pripala Federaciji BiH. Na Sokocu je formirano Srpsko vojničko spomen-groblje Mali Zejtinlik, na koje su preneseni posmrtni ostaci oko 1.000 boraca Vojske Republike Srpske poginulih tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata na sarajevsko-romanijskom ratištu.