Građani Republike Srpske prvi put u istoriji uskoro će imati zakonsko pravo da traže kraće trajanje sudskog procesa u kojem učestvuju, piše "Euroblic".
Prijedlog zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku prošao je stručnu raspravu i trebao bi da bude usvojen na idućoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske, a potom i u Vijeću naroda.
Tada će sudsku zaštitu moći da traže građani u gotovo svim sudskim procesima ukoliko smatraju da sud odugovlači sa njihovim predmetom.
Potpredsjednik Narodne skupštine Srpske Milan Petković rekao je da je Evropski sud za ljudska prava u Strazburu govorio o praksi od pet godina u parničnim postupcima.
- Ali moramo da budemo svjesni da se parnični postupak može završiti i za godinu dana, ako je riječ o sporovima malih vrijednosti - rekao je Petković za "Euroblic".
Prema njegovim riječima, mnogo duže traju postupci stvarnog prava, kao što su postupci u vezi sa zemljištem, pravima na nekretnine.
- Tada su komplikovane procedure, promjenjuje se propis materijalnog prava, kao što su zakoni o zemljišnim knjigama, gruntovnici, katastru. Otuda priče o sporovima koji traju po 20 godina - naveo je Petković.
Petković, koji je i advokat, zastupa klijenta u predmetu koji traje od 1996. godine i na kojem su, prije njega, radila dvojica advokata.
Već peti put slučaj je vraćen na ponovno suđenje, a riječ je o poništenju ugovora za zemljište od 700 metara kvadratnih vrijednosti između 5.000 i 10.000 KM.
Petković smatra da će se usvajanjem zakona suđenja mnogo brže završavati.
- Građani su se zbog predugog trajanja sporova do sada obraćali Ustavnom sudu BiH koji je najčešće utvrđivao takve povrede i obavezivao Republiku Srpsku da im isplati novčane naknade. Na ovaj način građani će imati ne samo novčanu satisfakciju nego će postojati odgovornost sudija koji sude u tim postupcima - naveo je Petković.
Petković smatra da je korektno reći da su u posljednje vrijeme sudovi dosta ažurniji nego ranije, pogotovo u novim parničnim, postupcima.