Краћи рокови за трајање судских спорова

15.09.2020. 09:59
0
ИЗВОР: Srna

Грађани Републике Српске први пут у историји ускоро ће имати законско право да траже краће трајање судског процеса у којем учествују, пише "Еуроблиц".

Приједлог закона о заштити права на суђење у разумном року прошао је стручну расправу и требао би да буде усвојен на идућој сједници Народне скупштине Републике Српске, а потом и у Вијећу народа.

Тада ће судску заштиту моћи да траже грађани у готово свим судским процесима уколико сматрају да суд одуговлачи са њиховим предметом.

Потпредсједник Народне скупштине Српске Милан Петковић рекао је да је Европски суд за људска права у Стразбуру говорио о пракси од пет година у парничним поступцима.

- Али морамо да будемо свјесни да се парнични поступак може завршити и за годину дана, ако је ријеч о споровима малих вриједности - рекао је Петковић за "Еуроблиц".

Према његовим ријечима, много дуже трају поступци стварног права, као што су поступци у вези са земљиштем, правима на некретнине.

- Тада су компликоване процедуре, промјењује се пропис материјалног права, као што су закони о земљишним књигама, грунтовници, катастру. Отуда приче о споровима који трају по 20 година - навео је Петковић.

Петковић, који је и адвокат, заступа клијента у предмету који траје од 1996. године и на којем су, прије њега, радила двојица адвоката.

Већ пети пут случај је враћен на поновно суђење, а ријеч је о поништењу уговора за земљиште од 700 метара квадратних вриједности између 5.000 и 10.000 КМ.

Петковић сматра да ће се усвајањем закона суђења много брже завршавати.

- Грађани су се због предугог трајања спорова до сада обраћали Уставном суду БиХ који је најчешће утврђивао такве повреде и обавезивао Републику Српску да им исплати новчане накнаде. На овај начин грађани ће имати не само новчану сатисфакцију него ће постојати одговорност судија који суде у тим поступцима - навео је Петковић.

Петковић сматра да је коректно рећи да су у посљедње вријеме судови доста ажурнији него раније, поготово у новим парничним, поступцима.

Коментари 0
Повезане вијести
Избјегавати интензивне физичке активности на отвореном Избјегавати интензивне физичке активности на отвореном
Највиша просјечна плата у финансијама, а најнижа у грађевинарству Највиша просјечна плата у финансијама, а најнижа у грађевинарству
Од 1. јануара уводи се нови намет у Српској Од 1. јануара уводи се нови намет у Српској
Најчитаније
  • Прича о мртвој драгој – Ленка Дунђерски и Лаза Костић
    8h 43m
    0
  • Од 1. јануара уводи се нови намет у Српској
    17h 47m
    0
  • Балканско чудо: Рођен Петар - мајка има 61 годину (ВИДЕО)
    9h 35m
    0
  • Жену усмртила крава
    6h 8m
    0
  • Крађа у Источној Илиџи
    16h 28m
    0