Predsjednik Skupštine grada Istočno Sarajevo Miroslav Lučić pozvao je građane Istočnog Sarajeva da u što većem broju prisustvuju velikom molebanu koji će, u znak podrške Srpskoj pravoslavnoj crkvi i pravoslavnim vjernicima u Crnoj Gori, biti održan u nedjelju, 16. februara, u 18 časova na Trgu Republike Srbije u Istočnom Novom Sarajevu.
Lučić, koji je prisustvovao organizacionom sastanku u opštini Istočna Ilidža, rekao je da podržava napore građana i vjernika u Crnoj Gori da se izbore za svoja prava i prava Crkve, kad je riječ o ispovijedanju vjere i imovini.
-Pozivam građane Istočnog Sarajeva da se u nedjelju pridruže vjernicima u litijama, koje će krenuti iz četiri crkve sa područja Istočne Ilidže i Istočnog Novog Sarajeva, a potom se sastati na Trgu Republike Srbije. Iz našeg grada, zajednički, uputićemo poruku pravoslavnom narodu u Crnoj Gori da podržavamo njihove napore u borbi za ostvarivanje osnovnih prava, ali i očuvanje vjere i identiteta - istakao je Lučić.
Lučić smatra da se dio pozitivne energije, koja je stvorena zbog dešavanja u Crnoj Gori, treba usmjeriti i na ostvarivanje prava Mitropolije dabrobosanske, kako bi, konačno, Srpskoj pravoslavnoj crkvi bila vraćena imovina u Sarajevu koja joj je oduzeta u toku i poslije Drugog svjetskog rata.
-Predstavnici Srba u zajedničkim institucijama, prvenstveno Parlamentu BiH, konačno, treba da se ozbiljno pozabave tim pitanjem, jer je neshvatljivo da je SPC jedina vjerska zajednica koja ni nakon toliko godina, nije uspjela da vrati svoju imovinu. Islamska vjerska zajednica, s druge strane, uspjela je da vrati svu svoju imovinu, dok su ostale vjerske zajednice vratile veći dio imovine - rekao je Lučić.
-Do sada se nadležnost i odgovornost za ovaj problem uvijek prebacivala sa jedne federalne institucije na drugu. Nema opravdanja za takvo ponašanje, tim prije što se pronašao način da se islamskoj zajednici vrati njena imovina na području cijele BiH - naglasio je Lučić, podsjećajući da SPC ima izuzetno vrijednu imovinu na atraktivnim lokacijama u Sarajevu.
Lučić je naglasio da su objekti i imovina Srpske pravoslavne crkve u Sarajevu dokaz postojanja srpskog pravoslavnog naroda na ovim prostorima, te da to pitanje ne smije da bude zanemareno.
U godinama poslije Drugog svjetskog rata, tadašnje vlasti oduzele su i nacionalizovale 30-ak stambenih kuća u Sarajevu sa oko 6.400 metara kvadratnih, pet stambeno-poslovnih zgrada sa oko 11.500 metara kvadratnih, veliki broj poslovnih prostora sa oko 1.500 metara kvadratnih i oko 50.000 metara kvadratnih zemljišta.
Oduzeta je i zgrada Bogoslovije, sa oko 3.000 metara kvadratnih, u kojoj se trenutno nalazi Ekonomski fakultet Univerziteta u Sarajevu, koja još nije vraćena SPC, iako je odluka o tome donesena još prije odbrambeno-otadžbinskog rata.
Posjećamo da je i zemljište na kojem su izgrađene dvije zgrade za potrebe najviših institucija BiH, te dio hotela „Holidej in“ – oko 18.500 metara kvadratnih – do 1941. godine bilo u vlasništvu SPC.