Marijana Dragičević: Matematika i kodiranje kroz posao i nauku

07.03.2021. 11:29
0
IZVOR: Katera

Marijana Dragičević iz Pala, svojevremeno najbolji student Filozofskog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu, u generaciji 2012/13. sa prosjekom 9,9 nakon osnovnih studija, a kasnije i prosjekom 10 nakon master studija, danas u razgovoru za portal Katera kaže da je zadovoljna stečenim znanjem i iskustvom na ovom fakultetu.

Dragičevićeva je već nekoliko godina dio tima jedne softverske kompanije iz Banjaluke na poziciji programera, a od marta 2019. godine radi i kao asistent na katedri za računarske nauke Filozofskog fakulteta u Palama.

Tokom svog školovanja Marijana je više puta nagrađivana na raznim školskim, opštinskim i regionalnim takmičenjima iz matematike, fizike, engleskog i srpskog jezika. Nosilac je Vukove diplome, Plakete Univerziteta u Istočnom Sarajevu, a dobila je i Zahvalnicu Grada Istočno Sarajevo za izuzetan uspjeh tokom studija. Tokom prvog i drugog ciklusa studija imala je prestižnu stipendiju Fonda „Dr Milan Jelić“ za ostvaren prosjek ocjena.

Trenutno je na doktorskim studijama na Fakultetu organizacionih nauka (FON) Univerziteta u Beogradu, na modulu Informacioni sistemi.

Šta Vas je to privuklo, da po završetku gimnazije upišete studije matematike i računarstva?

Marijana Dragičević: Još od osnovne škole, moji omiljeni predmeti su bili matematika i hemija, a, eto, sada sam u nekoj trećoj oblasti – oblasti računarstva. Matematika, hemija, računarstvo, sve su to povezane oblasti. Isti je način razmišljanja u svim tim oblastima. Tokom osnovne i srednje škole, najviše sam voljela matematiku i hemiju, jer su to za mene bili kreativni predmeti. Oba predmeta sam podjednako voljela. Kada sam završila gimnaziju, trebala sam da se opredijelim za jedno i izabrala sam matematiku. E, sada, zašto matematiku, a ne hemiju.

Na taj izbor je najviše uticala daljina fakulteta. Matematiku sam mogla studirati na Palama gdje sam i živjela, a hemiju tek u nekom daljem gradu. Upisala sam studije matematike i računarstva na Palama i to, prvenstveno zbog ljubavi prema matematici, a činilo mi se i još zanimljivijim u kombinaciji sa računarstvom. U toku studija sam zavoljela i programiranje. Nakon završetka studija, opredijelila sam se za računarstvo. Upisala sam master studije na katedri za računarske nauke. Trenutno sam student doktorskih studija na FON-u u Beogradu na modulu Informacioni sistemi.

Slika

Sa dodjele diplome/foto: Privatna arhiva

Zašto računarstvo, a ne matematika?

Marijana Dragičević: Na fakultetu sam učila računarstvo kakvo nisam ranije poznavala. Na fakultetu je bio moj prvi susret sa programiranjem. Sada je to drugačije pa se u srednjoj školi, čak i u osnovnoj školi rade osnove programiranja, tako da današnje generacije već i ranije mogu da steknu utisak šta je to, da li to vole i da li će se time baviti u budućnosti. Kod mene je to bilo drugačije. Dok sam ja išla u osnovnu i srednju školu, programiranje nije bilo toliko popularno i nije se učilo u školi. Fakultet sam upisala zbog matematike. Tek na fakultetu sam zavoljela programiranje i odlučila da ću se baviti programiranjem. Ja matematiku i dalje volim. Za samo programiranje je bitna matematika i logički način razmišljanja, matematički način razlaganja i rješavanja problema. Programiranje je kreativno kao i matematika. Ali, programiranje mi je dinamičnije, stalno se uče i primjenjuju nove stvari. Zato sam izabrala računarstvo.

Šta to sve čeka studente na katedri za matematiku i računarstvo u Palama?

Marijana Dragičević: Matematika i računarstvo je odlična kombinacija. Ove dvije oblasti su povezane i dopunjuju se. Ovaj smjer priprema studente za zanimanja iz obje oblasti, i iz oblasti matematike i iz oblasti računarstva. Možda je čak ovaj smjer i idealan za one koji se žele baviti programiranjem u oblasti DataScience-a zbog velikog predznanja iz matematike. Matematika se uči na mnogo višem i apstraktnijem nivou nego u srednjoj školi. Da je lako, nije, ali, ako nešto volite, onda stalno želite da učite više i da znate više.

Koliko ste Vi zadovoljni stečenim znanjem i iskustvom na tom studiju i koliko je bilo teško ostvariti prosjek od 9,9?

Marijana Dragičević: Opet bih ponovila da fakultet nije lak. Zahtijeva mnogo truda i učenja. Ja volim da budem okružena knjigama, volim matematiku, na fakultetu sam zavoljela i programiranje. Sve je to spoj stvari koje volim, pa samim tim i volim da učim i usavršavam se u tim oblastima. Prvi ciklus studija sam završila prosjekom 9,9 kao student generacije. Kada sam upisivala studije, nije mi bio cilj visok prosjek, nego sticanje znanja potrebnog za rad u struci. Trud i rad su se isplatili u svakom smislu, pa su kao nagrada došle i dobre ocjene i priznanja, kao što su Zahvalnica Grada Istočno Srajevo za izuzetan uspjeh tokom studija, Plaketa Univerziteta za izuzetan uspjeh tokom studija, kao i stipendija Fonda „dr Milan Jelić“, a odmah i nakon što sam završila fakultet sam dobila posao u struci. Drugi ciklu studija sam završila prosjekom 10. Sada sam student doktorskih studija, samo na drugom fakulttetu , Fakultetu organizacionih nauka u Beogradu.

Kako je izgledao period nakon odlaska u Banjaluku i prilagođavanja na prvom radnom mjestu nakon studija?

Marijana Dragičević: Po završatku fakulteta, zaposlila sam se u „IT“ kompaniji u Banjaluci. Sigurno da je izazov doći u novi grad u kome ne poznajate nikoga, ali sam se ja relativno brzo navikla na novo okruženje. Posao mi je donio mnogo novih znanja i iskustava. Prije dvije godine sam izabrana u zvanje asistenta na Univerzitetu u Istočnom Sarajevu na katedri za računarske nauke. Međutim, ostala sam jednim dijelom vezana i za posao u kompaniji u Banjaluci. Trenutno kroz posao u toj kompaniji uspijevam da usavršavam svoje praktično znanje, kombinujem ga i dopunjavam u kontekstu naučnog istraživanja kroz doktorske studije i trudim se da kroz posao na fakultetu svoja znanja i iskustva prenesem mlađim generacijama.

Slika

Foto: Privatna arhiva

Koju oblast ste istraživali tokom master studija i koliko ste znanje i iskustvo stekli tokom tog ciklusa studija?

Marijana Dragičević: Moj master rad je iz oblasti poslovne inteligencije, a odnosi se na predviđanje potrošnje električne energije. U tom radu sam iskombinovala znanje koje sam stekla u kompaniji u kojoj radim i znanje koje sam stekla tokom master studija, jer, praktični dio je u vezi sa projektom koji sam radila u softverskoj kompaniji nadovezan je na jednu novu oblast koju sam proučavala tokom master studija. Mislim da je ovo je posao u kome se prvenstveno cijeni znanje, pa tek onda diploma. Drago mi je da je tako. Ja sam i u toku prvog i u toku drugog ciklusa studija stekla određeno znanje koje sam primjenjivala i dopunjavala na poslu. To i jeste cilj, da se tokom studija upoznate sa raznim oblastima i steknete uvodno znanje koje će vam pomoći da se opredijelite i usmjerite na specifične oblasti. Tokom posla naravno da usavršavate to znanje.

Kakve su Vam ambicije na poslovnom planu i koji je Vaš krajnji cilj u budućnosti?

Marijana Dragičević: Voljela bih da moj posao u segmentima ili bar kratkotrajno bude vezan za inostranstvo, prvenstveno iz razloga što bih voljela da radim sa nekim naprednijim i modernijim tehnologijama. Takođe, prilike za naučno istraživački rad su na većem nivou u inostranstvu nego kod nas. Ono što je sigurno jeste da u inostranstvu ima i više mogućnosti i više prilika za ovaj posao.

Trenutno je moj posao vezan za predavanja na fakultetu, razvoj „web“ aplikacija i istraživanje iz oblasti Data Science”-a. Planovi su mi da nastavim da se usavršavam u oblastima i tehnologijama u kojima sam trenutno. Pojam programiranje obuhvata razne tehnologije, oblasti, metodologije, ali nemoguće je biti dobar i jednako uspješan u svim oblastima. Ja sam se već opredijelila za oblasti i tehnologije koje su meni najzanimljivije i sa kojima sam do sad radila.

Cilj mi je da nastavim usavršavanje u tim oblastima i tehnologijama. A, gdje? Pa, to mi i nije toliko bitno. Uvijek težim da budem u okruženju gdje mogu da usavršim trenutno i steknem novo znanje, tako će i moj posao uvijek biti vezan za firmu i mjesto koje će mi omogućiti da se razvijam i usavršavam profesionalno.

Koliko ste zadovoljni stanjem na polju Vaše struke, kada je u pitanju bh. tržište i da li biste voljeli jednog dana otići van zemlje, tamo gdje je ovaj posao znatno plaćeniji?

Marijana Dragičević: Ovo je posao koji zahtijeva konstantan rad i usavršavanje. Jednim dijelom je to moguće i u našoj državi, a sigurno da postoji još više mogućnosti i prilika u inostranstvu. Takođe, za pojedine oblasti postoje prilike zarad od kuće“ (remote). Tako da, postoji mnogo mogućnosti i kod nas i u inostranstvu. Trenutno, nemam jasno definisane planove po pitanju odlaska u inostranstvo. Pratim putanju poslovnog uspjeha, a gdje će se ona nastaviti, da li kod nas ili u inostranstvu, još uvijek ne znam. Uvijek sam bila ambiciozna i težim da stalno idem naprijed po pitanju znanja i ličnog uspjeha, tako da je nevažno gdje će to biti.

Biografija:

Marijana Dragičević je rođena 1994. godine u Palama, gdje je završila osnovnu školu, gimnaziju. Osnovne studije sa generacijom 2012/13. završila je 2016. godine sa prosjekom 9,9 kao student generacije Filozofskog fakulteta Pale, dok je na istoj katedri završila i master studije na smjeru Informatika. Doktorske studije upisala je 2020. godine na beogradskom FON-u, na modulu Informacioni sistemi.

Više puta nagrađivana tokom osnovne i srednje škole na školskim, opštinskim i regionalnim takmičenjima iz matematike, fizike, engleskog i srpskog jezika.

Objavila je i naučni rad sa profesorom Dragoljubom Krnetom pod naslovom Business Intelligence in Power Distribution System, AIIT (Applied Internet and Information Technologies).

 

Pripremio i razgovarao: Miljan Rašević

Komentari 0
Povezane vijesti
Paljanka Maja Furtula za četiri godine školovanja nije imala nijedan izostanak sa nastave Paljanka Maja Furtula za četiri godine školovanja nije imala nijedan izostanak sa nastave
Promovisano 10 publikacija Instituta istorijskih nauka Promovisano 10 publikacija Instituta istorijskih nauka
Sutra privremena obustava saobraćaja u Palama Sutra privremena obustava saobraćaja u Palama
Najčitanije
  • Ragib Halilović – Heroj sa Grbavice
    16h 35m
    11
  • Opasna igra djece u Istočnom Sarajevu
    5h 21m
    4
  • Kako je stradao mitropolit Petar Zimonjić
    15h 42m
    10
  • Paljanka Maja Furtula za četiri godine školovanja nije imala nijedan izostanak sa nastave
    17h 23m
    2
  • Sokočanin uhapšen zbog prijetnji i nanošenja tjelesnih povreda
    14h 5m
    3