Маријана Драгичевић: Математика и кодирање кроз посао и науку

07.03.2021. 11:29
0
ИЗВОР: Катера

Маријана Драгичевић из Пала, својевремено најбољи студент Филозофског факултета Универзитета у Источном Сарајеву, у генерацији 2012/13. са просјеком 9,9 након основних студија, а касније и просјеком 10 након мастер студија, данас у разговору за портал Катера каже да је задовољна стеченим знањем и искуством на овом факултету.

Драгичевићева је већ неколико година дио тима једне софтверске компаније из Бањалуке на позицији програмера, а од марта 2019. године ради и као асистент на катедри за рачунарске науке Филозофског факултета у Палама.

Током свог школовања Маријана је више пута награђивана на разним школским, општинским и регионалним такмичењима из математике, физике, енглеског и српског језика. Носилац је Вукове дипломе, Плакете Универзитета у Источном Сарајеву, а добила је и Захвалницу Града Источно Сарајево за изузетан успјех током студија. Током првог и другог циклуса студија имала је престижну стипендију Фонда „Др Милан Јелић“ за остварен просјек оцјена.

Тренутно је на докторским студијама на Факултету организационих наука (ФОН) Универзитета у Београду, на модулу Информациони системи.

Шта Вас је то привукло, да по завршетку гимназије упишете студије математике и рачунарства?

Маријана Драгичевић: Још од основне школе, моји омиљени предмети су били математика и хемија, а, ето, сада сам у некој трећој области – области рачунарства. Математика, хемија, рачунарство, све су то повезане области. Исти је начин размишљања у свим тим областима. Током основне и средње школе, највише сам вољела математику и хемију, јер су то за мене били креативни предмети. Оба предмета сам подједнако вољела. Када сам завршила гимназију, требала сам да се опредијелим за једно и изабрала сам математику. Е, сада, зашто математику, а не хемију.

На тај избор је највише утицала даљина факултета. Математику сам могла студирати на Палама гдје сам и живјела, а хемију тек у неком даљем граду. Уписала сам студије математике и рачунарства на Палама и то, првенствено због љубави према математици, а чинило ми се и још занимљивијим у комбинацији са рачунарством. У току студија сам завољела и програмирање. Након завршетка студија, опредијелила сам се за рачунарство. Уписала сам мастер студије на катедри за рачунарске науке. Тренутно сам студент докторских студија на ФОН-у у Београду на модулу Информациони системи.

Слика

Са додјеле дипломе/фото: Приватна архива

Зашто рачунарство, а не математика?

Маријана Драгичевић: На факултету сам учила рачунарство какво нисам раније познавала. На факултету је био мој први сусрет са програмирањем. Сада је то другачије па се у средњој школи, чак и у основној школи раде основе програмирања, тако да данашње генерације већ и раније могу да стекну утисак шта је то, да ли то воле и да ли ће се тиме бавити у будућности. Код мене је то било другачије. Док сам ја ишла у основну и средњу школу, програмирање није било толико популарно и није се учило у школи. Факултет сам уписала због математике. Тек на факултету сам завољела програмирање и одлучила да ћу се бавити програмирањем. Ја математику и даље волим. За само програмирање је битна математика и логички начин размишљања, математички начин разлагања и рјешавања проблема. Програмирање је креативно као и математика. Али, програмирање ми је динамичније, стално се уче и примјењују нове ствари. Зато сам изабрала рачунарство.

Шта то све чека студенте на катедри за математику и рачунарство у Палама?

Маријана Драгичевић: Математика и рачунарство је одлична комбинација. Ове двије области су повезане и допуњују се. Овај смјер припрема студенте за занимања из обје области, и из области математике и из области рачунарства. Можда је чак овај смјер и идеалан за оне који се желе бавити програмирањем у области DataScience-а због великог предзнања из математике. Математика се учи на много вишем и апстрактнијем нивоу него у средњој школи. Да је лако, није, али, ако нешто волите, онда стално желите да учите више и да знате више.

Колико сте Ви задовољни стеченим знањем и искуством на том студију и колико је било тешко остварити просјек од 9,9?

Маријана Драгичевић: Опет бих поновила да факултет није лак. Захтијева много труда и учења. Ја волим да будем окружена књигама, волим математику, на факултету сам завољела и програмирање. Све је то спој ствари које волим, па самим тим и волим да учим и усавршавам се у тим областима. Први циклус студија сам завршила просјеком 9,9 као студент генерације. Када сам уписивала студије, није ми био циљ висок просјек, него стицање знања потребног за рад у струци. Труд и рад су се исплатили у сваком смислу, па су као награда дошле и добре оцјене и признања, као што су Захвалница Града Источно Срајево за изузетан успјех током студија, Плакета Универзитета за изузетан успјех током студија, као и стипендија Фонда „др Милан Јелић“, а одмах и након што сам завршила факултет сам добила посао у струци. Други циклу студија сам завршила просјеком 10. Сада сам студент докторских студија, само на другом факулттету , Факултету организационих наука у Београду.

Како је изгледао период након одласка у Бањалуку и прилагођавања на првом радном мјесту након студија?

Маријана Драгичевић: По завршатку факултета, запослила сам се у „IT“ компанији у Бањалуци. Сигурно да је изазов доћи у нови град у коме не познајате никога, али сам се ја релативно брзо навикла на ново окружење. Посао ми је донио много нових знања и искустава. Прије двије године сам изабрана у звање асистента на Универзитету у Источном Сарајеву на катедри за рачунарске науке. Међутим, остала сам једним дијелом везана и за посао у компанији у Бањалуци. Тренутно кроз посао у тој компанији успијевам да усавршавам своје практично знање, комбинујем га и допуњавам у контексту научног истраживања кроз докторске студије и трудим се да кроз посао на факултету своја знања и искуства пренесем млађим генерацијама.

Слика

Фото: Приватна архива

Коју област сте истраживали током мастер студија и колико сте знање и искуство стекли током тог циклуса студија?

Маријана Драгичевић: Мој мастер рад је из области пословне интелигенције, а односи се на предвиђање потрошње електричне енергије. У том раду сам искомбиновала знање које сам стекла у компанији у којој радим и знање које сам стекла током мастер студија, јер, практични дио је у вези са пројектом који сам радила у софтверској компанији надовезан је на једну нову област коју сам проучавала током мастер студија. Мислим да је ово је посао у коме се првенствено цијени знање, па тек онда диплома. Драго ми је да је тако. Ја сам и у току првог и у току другог циклуса студија стекла одређено знање које сам примјењивала и допуњавала на послу. То и јесте циљ, да се током студија упознате са разним областима и стекнете уводно знање које ће вам помоћи да се опредијелите и усмјерите на специфичне области. Током посла наравно да усавршавате то знање.

Какве су Вам амбиције на пословном плану и који је Ваш крајњи циљ у будућности?

Маријана Драгичевић: Вољела бих да мој посао у сегментима или бар краткотрајно буде везан за иностранство, првенствено из разлога што бих вољела да радим са неким напреднијим и модернијим технологијама. Такође, прилике за научно истраживачки рад су на већем нивоу у иностранству него код нас. Оно што је сигурно јесте да у иностранству има и више могућности и више прилика за овај посао.

Тренутно је мој посао везан за предавања на факултету, развој „web“ апликација и истраживање из области Data Science”-а. Планови су ми да наставим да се усавршавам у областима и технологијама у којима сам тренутно. Појам програмирање обухвата разне технологије, области, методологије, али немогуће је бити добар и једнако успјешан у свим областима. Ја сам се већ опредијелила за области и технологије које су мени најзанимљивије и са којима сам до сад радила.

Циљ ми је да наставим усавршавање у тим областима и технологијама. А, гдје? Па, то ми и није толико битно. Увијек тежим да будем у окружењу гдје могу да усавршим тренутно и стекнем ново знање, тако ће и мој посао увијек бити везан за фирму и мјесто које ће ми омогућити да се развијам и усавршавам професионално.

Колико сте задовољни стањем на пољу Ваше струке, када је у питању бх. тржиште и да ли бисте вољели једног дана отићи ван земље, тамо гдје је овај посао знатно плаћенији?

Маријана Драгичевић: Ово је посао који захтијева константан рад и усавршавање. Једним дијелом је то могуће и у нашој држави, а сигурно да постоји још више могућности и прилика у иностранству. Такође, за поједине области постоје прилике зарад од куће“ (remote). Тако да, постоји много могућности и код нас и у иностранству. Тренутно, немам јасно дефинисане планове по питању одласка у иностранство. Пратим путању пословног успјеха, а гдје ће се она наставити, да ли код нас или у иностранству, још увијек не знам. Увијек сам била амбициозна и тежим да стално идем напријед по питању знања и личног успјеха, тако да је неважно гдје ће то бити.

Биографија:

Маријана Драгичевић је рођена 1994. године у Палама, гдје је завршила основну школу, гимназију. Основне студије са генерацијом 2012/13. завршила је 2016. године са просјеком 9,9 као студент генерације Филозофског факултета Пале, док је на истој катедри завршила и мастер студије на смјеру Информатика. Докторске студије уписала је 2020. године на београдском ФОН-у, на модулу Информациони системи.

Више пута награђивана током основне и средње школе на школским, општинским и регионалним такмичењима из математике, физике, енглеског и српског језика.

Објавила је и научни рад са професором Драгољубом Крнетом под насловом Business Intelligence in Power Distribution System, AIIT (Applied Internet and Information Technologies).

 

Припремио и разговарао: Миљан Рашевић

Коментари 0
Повезане вијести
Паљанка Маја Фуртула за четири године школовања није имала ниједан изостанак са наставе Паљанка Маја Фуртула за четири године школовања није имала ниједан изостанак са наставе
Промовисано 10 публикација Института историјских наука Промовисано 10 публикација Института историјских наука
Сутра привремена обустава саобраћаја у Палама Сутра привремена обустава саобраћаја у Палама
Најчитаније
  • Рагиб Халиловић – Херој са Грбавице
    14h 8m
    11
  • Опасна игра дјеце у Источном Сарајеву
    2h 54m
    3
  • Како је страдао митрополит Петар Зимоњић
    13h 15m
    10
  • Паљанка Маја Фуртула за четири године школовања није имала ниједан изостанак са наставе
    14h 56m
    2
  • Сокочанин ухапшен због пријетњи и наношења тјелесних повреда
    11h 38m
    3