Mitropolit Joanikije: Oni koji idu Hristovim putem učestvovaće u slavi vaskrsenja

12.05.2024. 14:40
0
IZVOR: srna.rs

Njegovo visokopreosveštenstvo mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije rekao je u besjedi u manastiru Ostrog da srpski i mnogi drugi narodi pristupaju moštima Svetog Vasilija Ostroškog Čudotvorca i da će oni koji idu Hristovim putem učestvovati u slavi vaskrsenja i pobjedi života nad smrću.

Hiljade vjernika okupilo se danas u manastiru Ostrog da proslavi praznika Svetog Vasilija Ostroškog, čije mošti počivaju u ovom manastiru. Neki od njih prešli su pješke stotine kilometara do manastira.

Mitropolit Joanikije rekao je poslije liturgije da je Sveti Vasilije Ostroški cijeli ovozemaljski život išao uskim i tijesnim putem za Hristom, noseći krst Gospodnji, ali istovremeno i breme svog naroda.

- Bog mu je dao zbog ljubavi prema Bogu, Crkvi i svom narodu, ne samo da propovjeda Jevanđelje, nego mu daje blagodat da čini čudese, da bolesne liječi i pokaže sili pravoslavne vjere - rekao je vladika Joanikije.

Mitropolit Joanikije pozdravljajući prisutne, među kojima i ambasadora Ruske Federacije Vladislava Maslenikova, poseban pozdrav uputio je srpskoj omladini koja je pješke došla od Banjaluke, sa Romanije, iz Hercegovine, od Sombora, sa Zlatibora i mnogo mjesta iz Crne Gore.

Plato ispred manastira je preplavljen šatorima, vrećama za spavanje i ćebadima onih koji su pješke, autobusima ili automobilima došli juče kako bi prisustvovali večernjoj službi.

Tokom cijelog jučerašnjeg dana pristizale su grupe poklonika koji su iz raznih krajeva Crne Gore, Srbije i Republike Srpske pješačili stotine i desetine kilometara do manastira Ostrog, saopštila je Mitropolija crnogorsko-primorska.

Episkopi Teodosije i Jovan su sa sveštenstvom i sveštenomonaštvom služili praznično bdenije, a pored ostalih sasluživali su i ostroški iguman arhimandrit Sergije i iguman manastira Treskavac arhimandrit Varnava.

Vjernici su cijele noći mogli da se poklone i cjelivaju mošti Svetog Vasilija Ostroškog.

Srpska pravoslavna crkva i vjernici danas slave Svetog Vasilija Ostroškog, praznik posvećen velikom čudotvorcu i iscjelitelju.

Mošti ovog svetitelja se čuvaju u manastiru Ostrog, koji je mjesto hodočašća i za vjernike drugih religija.

Na ovaj praznik večeras će u 18.00 časova tradicionalno biti održana svečana litija koja će krenuti kao i do sada od Saborne Crkve Svetog Vasilija Ostroškog na Trgu Šaka Petrovića u Nikšiću.

Komentari 0
Povezane vijesti
Ostrog i Sveti Vasilije trajno svedočanstvo božijeg prisustva među ljudima Ostrog i Sveti Vasilije trajno svedočanstvo božijeg prisustva među ljudima
Hiljade vjernika u Ostrogu na praznik Svetog Vasilija Ostroškog Hiljade vjernika u Ostrogu na praznik Svetog Vasilija Ostroškog
Danas Sveti Vasilije Ostroški Danas Sveti Vasilije Ostroški
Najčitanije
  • Prije 153 godine osveštana Saborna crkva u Sarajevu (FOTO)
    13h 58m
    12
  • Jedno lice povrijeđeno u pucnjavi u Spasovdanskoj ulici
    3h 0m
    21
  • Krvavi Ilindan 1941: Stradanje Srba iz Zijemlje kod Mostara
    13h 33m
    0
  • Koncerti Dženana Lončarevića i Ace Pejovića u Rogatici
    13h 49m
    0
  • Jedno lice poginulo u saobraćajnoj nesreći na magistralnom putu Neum-Stolac
    9h 21m
    0