Na "Malom Zejtinliku" sutra se očekuje nekoliko hiljada vjernika

21.02.2020. 14:34
0
IZVOR: SRNA

Vojničkom spomen-groblju "Mali Zejtinlik" sutra na Velike zadušnice očekuje se dolazak nekoliko hiljada članova rodbine i prijatelja poginulih srpskih boraca, rekao je starješina Crkvene opštine Sokolac protojerej-stavrofor Ilija Čupić.

On je naglasio da će ovim povodom, kao i u prethodne 24 godine, najbliži srodnici, saborci i prijatelji iz svih krajeva Republike Srpska, a posebno sa Sarajevsko-romanijske regije, prislužiti svijeće, pomoliti se i poslužiti hranu za pokoj duše svojih upokojenih srodnika, te položiti cvijeće.

-Sveštenstvo crkvene opštine Sokolac služiće sutra od 9.00 časova za upokojene liturgije u hramovima Svetog proroka Ilije i Prepodobe mati Paraskeve u Sokocu, a potom će služiti parastos za upokojene i preliti grobove - naveo je Čupić.

On je dodao da crno vino, kojim sveštenik preliva grobna mjesta, označava Božije milosrđe kojim se zacjeljuju rane grijeha, a svijeća simbol svjetlosti Hristove.

Srpska pravoslavna crkva i vjernici obilježavaju Zadušnice četiri puta tokom godine, kada se posebno mole i prislužuju svijeće za duše upokojenih najbližih srodnika.

Velike ili Vaskršnje zadušnice, koje u nekim krajevima nazivaju i Zimske, obilježavaju se subotom pred mesne poklade.

Ljetne ili Trojčinske zadušnice padaju u subotu pred Duhove /Trojice/, odnosno Silazak svetoga Duha na apostole.

Miholjske zadušnice se obilježavaju u subotu pred Miholjdan, a jesenje Mitrovske u subotu pred Mitrovdan.

Na Vojničkom spomen-groblju "Mali Zejtinlik" u Sokocu sahranjeno je oko 1.000 poginulih srpskih boraca, uglavnom pripadnika Sarajevsko-romanijskog korpusa Vojske Republike Srpske.

U martu 2011. godine "Mali Zejtinlik" proglašen je za Spomen-područje Republike Srpske.

Komentari 0
Povezane vijesti
Lica se sumnjiče za fizički napad u Rogatici Lica se sumnjiče za fizički napad u Rogatici
Sokolac: Organizovana kreativna radionica za djecu sa posebnim potrebama Sokolac: Organizovana kreativna radionica za djecu sa posebnim potrebama
"Nikoljdanske svečanosti" od 17. do 23. decembra u Sokocu "Nikoljdanske svečanosti" od 17. do 23. decembra u Sokocu
Najčitanije
  • Ruska basna: Miš, ovca, krava i kokoška
    18h 30m
    0
  • Posne čokoladne keks kuglice
    19h 45m
    0
  • Tragedija na Durmitoru: Turisti ispali iz ski-lifta, ima mrtvih
    16h 49m
    0
  • Tradicionalno bogojavljensko plivanje za Časni krst u Vojkovićima
    17h 24m
    1
  • Spašeni turisti koji su bili zaglavljeni u korpama na ski-liftu (VIDEO)
    12h 22m
    0