Rukovodstvo opštine Pale i predstavnik izabranog konzorcijuma, koji čine firme iz Pala i Banjaluke, Ljubiša Tanić potpisali su danas ugovor o izgradnji druge faze toplovoda za izmještanje toplane iz centra Pala, u vrijednosti od 1.100.000 KM sa PDV-om.
Druga faza podrazumijeva povezivanje sadašnje lokacije stare toplane u centru Pala sa novom lokacijom, na obali Paljanske Miljacke, a sam ugovor podrazumijeva i izradu projektne dokumentacije za novu toplanu, predračuna, makete i drugih uslova, potvrdio je načelnik opštine Boško Jugović.
Jugović kaže da će izgradnja nove toplane poboljšati kvalitet vazduha u Palama, te u ekološkom smislu zadovoljiti sve standarde.
On je istakao da će druga faza izgradnje toplovoda biti finansirana iz sopstvenih sredstava opštine, te je podsjetio da je prva faza finansirana iz kreditnih sredstava.
Predstavnik konzorcijuma koji čine firme „Grijanje invest“ iz Pala i „Termotehnika“ iz Banjaluke Ljubiša Tanić kaže da će se kroz projekat izgradnje druge faze dionice pozabaviti, ne samo izmještanjem toplane, nego i ažuriranjem postojećih studija i obuhvatanjem svih naselja koja gravitiraju u blizini nove lokacije.
- Daćemo prijedloge i rješenja za naselja koja nisu trenutno na sistemu daljinskog grijanja, i to će biti zaista veliki izazov. Tu će nam veliku podršku i pomoć pružiti profesor Živković sa Mašinskog fakulteta u Beogradu, koji će voditi stručni dio tima za izradu tehničkog dijela studija – rekao je Tanić.
On kaže da će, pored toplote koja će se koristiti za grijanje, biti analizirana i mogućnost proizvodnje električne energije u tom energetskom postrojenju toplane.
- To može biti vrlo značajno, makar i u tom teorijskom periodu, da se pripremimo za neko vrijeme, te da iz takvog postrojenja proizvodimo i dio električne energije – rekao je Tanić.
Prostor na kojem bi trebala biti izgrađena nova Toplana
Kao što je Tanić naveo, stručni tim ljudi za izradu tehničkog dijela studija vodiće univerzitetski profesor sa Mašinskog fakulteta u Beogradu Branislav Živković, koji kaže da je daljinsko grijanje jedan od najvažnijih infrastrukturnih projekata za gradove.
Živković pojašnjava da daljinsko grijanje omogućava stanovnicima lagodan život, bez nabavki goriva, prljanja grada i zagađivanja, te da predstavlja najkomforniji vid grijanja danas.
- Rješenje koje će se u ovom slučaju primjeniti jeste i biće, u ekološkom pogledu, izuzetno kvalitetno i ja lično mislim da je to u današnjim uslovima najkvalitetnije rješenje, jer će kao osnovno gorivo koristiti sječku, u onoj mjeri u kojoj se ona prirodnim putem može obnoviti na području opštine – kaže Živković.
On ističe da u tom slučaju, emisija ugljen-dioksida faktički ne postoji, jer sve što se stvori sagorijevanjem, prema njegovim riječima, naknadno će se ponovo vratiti u drvnu masu i ugljen-dioksid će se pretvoriti u kiseonik.
Rok za izvođenje radova na izgradnji druge faze izgradnje toplovoda u Palama je tri mjeseca od uvođenja izvođača radova u posao, a to se neće dogoditi prije ranog proljeća, zavisno od vremenskih prilika.
Današnjem potpisivanju ugovora prisustvovali su predstavnik "Termotehnike" Boriša Janković iz Banjaluke i vršilac dužnosti direktora Gradske toplane Pale Boris Gojković.