Nagrada "Miodrag Čupić" uručena Đorđi Sladoju

08.10.2024. 10:08
0
IZVOR: srna.rs

Književna nagrada "Miodrag Ćupić" uručena je u Podgorici Đorđi Sladoju za roman "Riba zvana gaovica".

Odluku o laureatu donio je žiri koji su činili Radoje Golović, Aleksandar Ćuković i Branislav Zubović.

Na svečanosti, održanoj sinoć u kripti podgoričkog Hrama Hristovog Vaskrsenja, Sladoje je istakao da je ovo za njega značajan i radostan trenutak.

- Miodrag Ćupić je posjedovao izuzetan pripovjedački dar, bogat jezik, čiji je izvanredan znalac bio, iskušavajući njegove izražajne mogućnosti na koje se nikada nije požalio - rekao je Sladoje.

Protojerej Predrag Šćepanović rekao je da je bio iskreni prijatelj sa Ćupićem koji, kako kaže, bio jagnje u ljudskom obliku.

- Miodrag je za prijatelje bio melem na ranu i med, a za neprijatelje bio je tvrđava i stub istine - dodao je Šćepanović.

U svečanom programu učestvovali su i predstavnik Fondacije "Miodrag i Branka Ćupić" koja dod‌jeljuje nagradu Olivera Gošović, predsjednik Udruženja književnika Crne Gore Novica Đurić, književni kritičar Aleksandar Ćuković, kao i pjesnik Andrija Radulović.

Đorđo Sladoje autor je velikog broja pjesničkih knjiga, a "Riba zvana gaovica" je njegov prvi roman.

Dobio je niz značajnih književnih nagrada za svoje stvaralaštvo, a bio je i glavni i odgovorni urednik Letopisa Matice srpske.

Ministarstvo kulture Srbije dodijelilo mu je status istaknutog umjetnika.

Prije rata u BiH radio je i živio u Sarajevu, a sada živi i radi u Novom Sadu.

Komentari 0
Povezane vijesti
"Zlatna sova" romanu "Gospođa Mara" Jelene Vuković "Zlatna sova" romanu "Gospođa Mara" Jelene Vuković
Đorđo Sladoje ovogodišnji laureat nagrade „Dobrica Erić“ Đorđo Sladoje ovogodišnji laureat nagrade „Dobrica Erić“
Sladoju nagrada „Miroslav Antić” za najbolju pjesničku knjigu Sladoju nagrada „Miroslav Antić” za najbolju pjesničku knjigu
Najčitanije
  • Sjećanje na Vidovdan 1994. godine u Srpskoj Ilidži
    16h 22m
    0
  • Od pucnja u Sarajevu do Pančeva - Kako žive potomci braće Gavrila Principa (VIDEO)
    14h 26m
    23
  • Govor vladike Nikolaja na Vidovdan 1916. godine
    12h 56m
    1
  • Još tri dana aktivan broj 1435 za liječenje Milke Ilišković
    16h 36m
    3
  • Mudre riječi cara Lazara i danas imaju poseban značaj: “Glava se ne polaže u grob nego u temelj” (VIDEO)
    16h 26m
    0