- Književnost je hljeb svakodnevni za ljudsku dušu -
Frančesko Gvareci
U grču ste? Dnevna rutina čitanja relaksira.
Pobjegli biste od stvarnosti? Ulazak u čudesni svijet književnog djela je najbolji bijeg od stvarnosti.
Katera vam predlaže da odaberete vrijeme u toku dana za čitanje i preporučuje da krenete od večeras. Mi smo vam preporučili knjige, a vi nemojte tražiti izgovore, nego uživajte u čitanju.
„Vreme čuda“, Borislav Pekić
Živimo u vremenu čuda u kome su čuda okrenuta protiv čovjeka.
Složeno i slojevito djelo na slikovit način ukazuje na isključivost ideologija, dogmi i doktrina, gdje iz najvećeg nametnutog dobra proističu najveće nevolje. Na magičan način uvedeni smo u svijet daleke prošlosti gdje ideološka zagriženost i netrpeljivost bilo koje dvije suprostavljene snage pokazuje iste osobine kao i u bilo koje doba ljudske istorije. Ideološka polarizacija zrači svojom porukom sve do današnjih dana.
„Posljednji svjedoci“, Svetlana Aleksandrovna Aleksijevič
Potresna sjećanja djece koja su preživjela Drugi svjetski rat.
Druga knjiga iz umetničko-dokumentarnog ciklusa „Glasovi utopije“ Svetlane Aleksijevič, dobitnice Nobelove nagrade 2015. godine, pruža čitaocima nesvakidašnja svjedočanstva djece koja su preživjela Drugi svjetski rat, transponovana u vrhunsku književnu formu.
Kazivanja najmlađih i istovremeno najobjektivnijih i najnesrećnijih svjedoka ratne kataklizme na tlu tadašnjeg Sovjetskog saveza pokazuju se kao pravi podvig dječjeg pamćenja, i utoliko su upečatljivija nego mnoga svjedočanstva o Drugom svjetskom ratu.