Nastavak suđenja za zločin nad Srbima u Jošanici

28.10.2025. 08:31
0
IZVOR: srna.rs

U Sudu BiH danas se nastavlja suđenje za zločin nad 56 srpskih civila koje su muslimanske snage ubile na Nikoljdan 1992. godine u fočanskoj mjesnoj zajednici Jošanica na kućnom pragu i u zbjegu.

Pred Sudom BiH od februara prošle godine traje sudski proces protiv 13 vojnih komandanata takozvane Armije RBiH iz Goražda i Višegrada, koji su optuženi za ratni zločin nad srpskim civlima.

Optužnica obuhvata zločine počinjene na području Foče, Višegrada i Čajniča od avgusta 1992. do februara 1993. godine.

Na prošlom ročištu svjedok Tužilaštva BiH Milan Kulić rekao je da je dan nakon napada na Jošanicu sa rođakom Momom Kulićem krenuo da nađe roditelje, te da mu je na putu do tamo saznao da niko u njegovom selu - Brajkovići nije preživio.

- Odveo me je do tijela moga oca Riste, koji se pokušao zaštititi iza drveta, ali je pogođen rafalom u grudi. Majka je ubijena 40 metara od oca, a u blizini je bilo i tijelo Slavojke Kulić - rekao je Kulić.

Prema njegovim riječima, sva srpska sela u blizini Jošanice su popaljena, a od dima se nije vidjelo skoro ništa.

Kulić je naveo i da je na livadi Vilina u blizini Brajkovića pronašao tijela nekolicine stanovnika Jošanice, među kojima su bila tijela Zorke Višnjić, Mileta Škipine, Marka Grujičića i Ranke Višnjić koji su bili u civilnoj odjeći, dok je sa tijela Vlatka Višnjića, koji je imao oko 20 godina nedostajala skoro cijela glava.

Za ove zločine terete se nekadašnji pripadnici takozvane Armije BiH Ferid Buljubašić, Ahmet Sejdić, Rašid Sobo, Ševko Glušac, Zakir Jamak, Bahrudin Muhić, Adem Fehrić, Mustafa Poljo, Enver Kustura, Muhamed Liska, Sakib Čakar, Izet Sejdić i Munir Nalo.

Komentari 0
Povezane vijesti
Svjedok: Srbi iz Bradine maltretirani u logorima "Čelebići" i "Musala" Svjedok: Srbi iz Bradine maltretirani u logorima "Čelebići" i "Musala"
Hrvatski zločini u selima Drakulić, Motike i Šargovac Hrvatski zločini u selima Drakulić, Motike i Šargovac
Zločini nad Srbima u akciji "Maslenica" nekažnjeni 33 godine Zločini nad Srbima u akciji "Maslenica" nekažnjeni 33 godine
Najčitanije
  • Egzodus Srba sa Grbavice (VIDEO)
    2h 27m
    1
  • Kako je nastajalo Istočno Sarajevo (IV dio)
    2h 46m
    55
  • Miloš Obrenović - ratnik, političar, knez
    2h 46m
    63
  • Tragična sudbina srpske princeze koja je imala veoma neobično ime
    18h 27m
    0
  • Kojić: Nedopustivo odsustvo najviših zvaničnika sa obilježavanja egzodusa sarajevskih Srba
    16h 58m
    3