Prije nekoliko dana u Sarajevu je na betonskoj ogradi Principovog mosta (Latinske ćuprije) osvanuo grafit nepoznatog autora, koji je za neke umjetnost, dok za druge predstavlja skrnavljenje, s obzirom da je ovaj most spomenik od istorijskog značaja.
Ubrzo nakon toga, berlinski reper "Bankh" napisao je na svom "Instagram" profilu da je on autor spornog grafita, te izjavio da se ne radi o skrnavljenju, nego na uljepšavanju grada na njima lijep način.
- Sad se zna da smo mi ofarbali most, poštujemo vašu istoriju i sve što uz to ide. Zaista nismo znali da je čuveni most. Nismo oskrnavili ili uništili most, nego ga uljepšali na svoj način - napisao je Bankx, a prenose federalni mediji.
Gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić rekla je da će grafit biti uklonjen, te dodala da je vandalizam i skrnjavljenje nacionalnih spomenika nedopustivo i krivično djelo.
Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika BiH, na sjednici održanoj od 30. augusta do 2. septembra 2004. godine, donijela je Odluku kojom se istorijska građevina – Latinska ćuprija, nekada Principov most u Sarajevu proglašava nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine.
Sjeverni kraj mosta bilo je poprište atentata na nadvojvodu Austrije Franca Ferdinanda od strane Gavrila Principa 1914. godine, što je bio povod za izbijanja Prvog svjetskog rata.
Sudeći po početku gradnje mosta, to je jedan od najstarijih očuvanih mostova u gradu Sarajevu.
U popisu Bosanskog sandžaka od 1541. godine, pominje se most na ovom mjestu, sagrađen od kožara (sarača) Huseina, sina Širmerda.
Taj prvi pomenuti most, vjerovatno je bio sagrađen od drveta, jer podaci iz 1565. svjedoče da je kameni most ovde sagradio eminentni građanin Sarajeva Alija Ajni-beg.
Strašna poplava koja se desila 15. novembra 1791. godine, teško je oštetila most, a njegovu kasniju obnovu finansirao je sarajevski trgovac Hadži Abdulah Briga.