Novinari i geografi u Srpskoj najduže čekaju posao

06.11.2023. 11:28
0
IZVOR: nezavisne.com

Fakultetska diploma već odavno nije garancija za brzo zaposlenje, što najbolje znaju geografi, novinari i profesori fizičkog i zdravstvenog vaspitanja koji najsporije napuštaju evidencije nezaposlenih sa visokom stručnom spremom u Republici Srpskoj.

Slaba potražnja za ovim kadrom prisutna je već duže vrijeme i to uglavnom zbog nepovezanosti tržišta rada s obrazovnim profilima i upisnom politikom koju kreiraju visokoškolske ustanove.

Potvrđuju to i u Zavodu za zapošljavanje Republike Srpske, gdje kažu da radnici prirodnih nauka - geografije, profesori fizičkog i zdravstvenog vaspitanja, diplomirani žurnalisti (novinari) najduže čekaju na posao, sa prosječnom dužinom čekanja više od tri godine.

- Diplomirani pedagozi na posao u prosjeku čekaju više od dvije godine - rekli su iz Zavoda.

Kako su rekli, najbrže do zaposlenja dolaze profesori matematike i fizike, profesor informatike, diplomirani farmaceuti, ljekari, diplomirani inženjeri poljoprivrede te diplomirani inženjeri elektrotehnike.

Ističu da je prosječna dužina čekanja na zaposlenje do godinu dana.

- Bitno je napomenuti da poslodavci iskazuju interes za zapošljavanje diplomiranih ekonomista i diplomiranih pravnika iako su u najvećem broju prijavljeni na evidenciji nezaposlenih. Ovo opravdava činjenica da gotovo svako preduzeće ima potrebu za zapošljavanjem i ekonomiste i pravnika, ali zbog priliva lica iz obrazovnog sistema pomenutih zanimanja imamo ovakvu sliku - pojasnili su iz Zavoda.

Kako su istakli, prosječna dužina čekanja na evidenciji nezaposlenih lica zavisi prije svega od stepena stručne spreme, zanimanja koje lice ima, dodatnih znanja i sposobnosti koje posjeduje, pokretljivosti van mjesta prebivališta, koliko je aktivno u traženju posla, broja iskazanih potreba u tom zanimanju, kao i od broja nezaposlenih lica evidentiranih u tom zanimanju.

- Na evidenciju nezaposlenih Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske do kraja septembra ove godine prijavljeno je ukupno 60.198 lica, što je za 6.306 ili 9,5 odsto manje u odnosu na isti period prošle godine kada su bila evidentirana 66.504 nezaposlena lica - zaključili su iz Zavoda.

Saša Aćić, direktor Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske, kazao je za "Nezavisne novine" da ovakva situacija oslikava tržište rada.

- Prvih ima previše, a premalo radnih mjesta u njihovom zanimanju. Drugih premalo, a više radnih mjesta. Prvi treba da se prekvalifikuju, a drugi će biti u poziciji da biraju gdje će i za koliko novca raditi - kazao je Aćić.

O situaciji na tržištu rada računa nije vodila ni Biljana Popović, diplomirani pedagog, koja kaže da je već skoro pet godina kako je diplomirala, a još nije našla posao u struci.

- Došla sam u situaciju da nakon završenog fakulteta više ne mogu da biram, i to svojom greškom, jer nisam vodila računa o tome koji su kadrovi potrebni poslodavcima - rekla je ona.

Piše: Dajana Vujatović

Komentari 0
Povezane vijesti
Prosječna neto plata u oktobru 1.420 KM Prosječna neto plata u oktobru 1.420 KM
Naš grad bogatiji za dvije djevojčice Naš grad bogatiji za dvije djevojčice
Meteorolozi upozoravaju: "Slijede burna 24 sata" Meteorolozi upozoravaju: "Slijede burna 24 sata"
Najčitanije
  • Preminula mlada reprezentativka BiH
    20h 21m
    0
  • Pogledajte kako izgleda kuća u kojoj se krio Alija Balijagić
    18h 45m
    1
  • Danas slavimo Svetog Nektarija Eginskog
    4h 43m
    0
  • Meteorolozi upozoravaju: "Slijede burna 24 sata"
    17h 37m
    0
  • Željko Pržulj: Lukavac 25
    16h 9m
    2