Obilježavanje 108 godina od internacije Srba u dobojski logor

27.12.2023. 08:38
0
IZVOR: srna.rs

U Doboju će danas biti obilježeno 108 godina od internacije Srba u zloglasni austrougarski logor, prvi koncentracioni logor u modernoj Evropi 20. vijeka u kojem je od 1915. do 1917. godine ubijeno 12.000 ljudi.

Obilježavanju će prisustvovati i predsjednik Narodne skupštine Srpske Nenad Stevandić.

U 9.00 časova biće služena Sveta arhijerejska liturgija u Spomen-hramu Svetih apostola Petra i Pavla, najavljeno je iz Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite Srpske.

U 10.15 časova u spomen-kosturnici planirano je lomljenje slavskog kolača i osveštanje žita, a u 10.40 časova polaganje vijenca i cvijeća.

U 11.00 časova kod Spomenika žrtvama dobojskog logora predviđeno je polaganje vijenca i cvijeća i obraćanje zvaničnika.

Austrougarske vlasti formirale su koncentracioni logor za Srbe u Doboju 27. decembra 1915. godine.

U ovom logoru bilo je zatočeno više od 45.000 Srba, od kojih 12.000 nije preživjelo. Logor je zatvoren 1917. godine.

Prema podacima iz knjige autora Dušana Paravca "Dobojski logor", pisane na osnovu crkvenih dokumenata i izjava preživjelih logoraša, austrougarski logor bio je na prostoru sadašnje Željezničke stanice u Doboju, a zarobljeni Srbi bili su smješteni u drvenim barakama u kojima su prethodno konji austrougarske vojske uginuli od sakagije.

U logor je interniran 45.791 Srbin, i to 16.673 muškarca, 16.996 žena i djece iz BiH, te 12.122 srpska vojnika i jedan broj starijih ljudi, žena i djece iz Srbije i Crne Gore, od kojih je oko 12.000 ubijeno.

Prvi podaci o dobojskom logoru predočeni su tek u "Spomenici posvećenoj mučenicima i žrtvama dobojske internacije iz svjetskog rata 1915/16. godine", koja je urađena prilikom osveštanja spomenika, Spomen-kosturnice sa kostima stradalih i Spomen-crkve Svetih apostola Petra i Pavla 1938. godine.

Obilježavanje ovog istorijskog događaja od republičkog značaja organizuje Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.

Komentari 0
Povezane vijesti
Obilježavanje 110 godina od internacije Srba u dobojski logor Obilježavanje 110 godina od internacije Srba u dobojski logor
Spriječene ilegalne borbe pasa, uhapšeno 14 lica Spriječene ilegalne borbe pasa, uhapšeno 14 lica
Haos na sjednici gradske skupštine: SNSD izbacuje opoziciju, jednog iznijeli na stolici (VIDEO) Haos na sjednici gradske skupštine: SNSD izbacuje opoziciju, jednog iznijeli na stolici (V...
Najčitanije
  • Kafane moje mladosti – Kafe „Bagrem“ i bar „Kod Miše Ćele“
    1h 3m
    9
  • Ognjen Orašanin uhapšen zbog falsifikovanja ljekarskog nalaza
    19h 7m
    5
  • Avgustovska razglednica Sokoca iz 1997. godine
    1h 11m
    26
  • Kocka, kocka, kockica
    1h 10m
    34
  • Stevanović: Zatvoren put Trnovo-Foča, ugrožena bezbjednost putnika
    16h 30m
    3