U Istočnom Sarajevu danas će biti obilježeno 28 godina od egzodusa sarajevskih Srba koji su morali da napuste svoja ognjišta u sarajevskim naseljima Ilidža, Ilijaš, Hadžići, Grbavica, Vraca, Rajlovac i Vogošća.
Obilježavanju ovog istorijskog događaja od republičkog značaja prisustvovaće i ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić.
Programom obilježavanja predviđeno je da u 10.00 časova u manastiru na Ravnoj Romaniji bude služen parastos poginulim borcima, u 11.30 časova na Novom Zejtinliku biće služen pomen, a u 11.40 položeni vijenci i cvijeće.
Na Palama će u 13.00 časova biti održana svečana akademija.
Egzodus 120.000 Srba iz Sarajeva predstavlja niz događaja koji su uslijedili nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma, kada je pet opština Srpskog Sarajeva u cjelini pripalo Federaciji BiH, dok je drugih pet podijeljeno između Republike Srpske i FBiH, gdje su Srbi uglavnom dobili periferna, nenaseljena i ruralna područja.
U martu 1996. godine ispisane su brojne pojedinačne tragedije lokalnog stanovništva, zbog čega je Dejtonski mirovni sporazum za sarajevske Srbe asocijacija na najveće poslijeratno protjerivanje naroda sa svojih ognjišta.
Srpski borci Sarajevsko-romanijske regije tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata zaustavili su 35 ofanziva muslimansko-hrvatske vojske i odbranili svoje domove.
Za odbranu ovih prostora, život je dalo više od 4.000 boraca, oko 3.500 ih je ranjeno, oko 1.000 sahranjeno na Vojničkom groblju "Novi Zejtinlik" na Sokocu.