Obilježena ktitorska slava Visokih Dečana: Svetinje na Kosovu su bile i ostaće srpske

24.11.2024. 14:26
0
IZVOR: srna.rs

Slava manastira Visoki Dečani Mratindan, posvećena njegovom ktitoru Svetom Stefanu Dečanskom, obilježena je danas u prisustvu nekoliko hiljada vjernika sa Kosova i Metohije, iz centralne Srbije i okolnih zemalja.

Liturgiju su predvodili mitropoliti raško-prizrenski Teodosije i crnogorsko-primorski Joanikije, vladika zahumsko-hercegovački i primorski Dimitrije i vikarni episkop Ilarion.

Mitropolit Teodosije rekao je da će srpske svetinje na Kosovu i Metohiji uvijek biti srpske, prenosi RTS.

- Sa ljubavlju činimo žrtvu dolazeći, rekao bih, u ovo nevreme na Kosovo i Metohiju da time pokažemo da su ove svetinje sada naše, da su bile naše i uvek će biti naše - rekao je mitroplit Teodosije.

Vladika novobrdski Ilarion rekao je da je Sveti Stefan Dečanski cijelog života stradao, ali se žrtvovao za narod i državu.

- I umesto da se raspada od tolikog stradanja, evo njegovog mirisnog tela punog leka, utehe, Carstva nebeskog, da nas teši, leči i sabira - rekao je vladika Ilarion.

Pomoćnik direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Milena Parlić istakla je da se danas pokazalo da je kulturno nasljeđe na Kosovu srpsko, i da će uvijek tako biti, prenosi "Kosovo onlajn".

- Ovo je Srbija. Želim svima da čestitam praznik, daće Bog i kralj Stefan da se u svetlosti u narednim godinama okupljamo - istakla je Parlićeva.

Sveti Stefan Dečanski bio je sin kralja Milutina i otac cara Dušana. Podigao je hram Visoki Dečani, jednu od najljepših građevina vizantijske umjetnosti i srednjovijekovne arhitekture u Srbiji.

Unesko je 2004. godine proglasio manastir Visoki Dečani mjestom svetske kulturne baštine.

Komentari 0
Povezane vijesti
Opljačkana kuća srpskih penzionera u Kosovu Polju Opljačkana kuća srpskih penzionera u Kosovu Polju
Srpske svetinje - oaze nade (FOTO) Srpske svetinje - oaze nade (FOTO)
Pokloničko putovanje na Kosovo i Metohiju u maju Pokloničko putovanje na Kosovo i Metohiju u maju
Najčitanije
  • Policija MUP-a Kantona Sarajevo legitimisala hodočasnike iz Istočnog Sarajeva
    15h 17m
    0
  • Krađa u Sokocu, otuđen novac
    17h 28m
    0
  • Istočno Novo Sarajevo: Lice lišeno slobode zbog droge
    17h 46m
    0
  • Marš „Besmrtnog puka“ u subotu na Palama
    7h 35m
    0
  • Danas sahrana Bobana Kusturića u Banjaluci
    20h 5m
    0