Parastosom i polaganjem vijenaca na spomen-obilježjima u Vukosavlju u Republici Srpskoj i mjestu Novi Grad u federalnoj opštini Odžak, danas je obilježeno 30 godina od početka srpskog stradanja u odžačkim logorima, u kojima su pripadnici Hrvatskog vijeća odbrane /HVO/ zatvorili 1.294 Srba, od kojih 326 žena i 104 djeteta.
Predsjednik Udruženja logoraša "Odžak `92" Milan Miletić rekao je da pravda nije dostižna za Srbe ni 30 godina od svirepog zločina u logorima, u kojima su od 8. maja do jula 1992. godine ubijena 42 logoraša.
- Za zločine nad Srbima u Odžaku do sada je pravosnažnim presudama na ukupno 70 godina zatvora osuđeno sedam pripadnika 102. Odžačke brigade HVO-a - naveo je Miletić.
On je napomenuo da su pravosnažnim presudama za ratne zločine osuđeni Marijan Brnić, Ilija Jurić, Josip Tolić, Senadin Ribić, Albina Terzić, Božo Matanović i Jozo Đojić, a da je u toku proces protiv Saše Čauševića, Ante Đojića, Rešada Mujkića, Ivice Kljajića, Zdenka Mikulića i Ante Golubovića, dok je obustavljen protiv Ibrahima Ahmetovića zbog smrti.
Prema Miletićevim riječima, od završetka rata umrla su 384 logoraša koji, zbog sporosti sudstva i tužilaštva, nisu dočekali pravdu.
- Nad zatočenim Srbima primijenjene su 132 metode mučenja, uključujući i silovanje žena i djevojčica - istakao je Miletić.
Predsjednik Saveza logoraša Republike Srpske Anđelko Nosović rekao je da je kroz istoriju sudbina srpskog naroda da bude žrtva, a da zločinci nad njima budu oslobođeni odgovornosti.
- Svjedoci smo punih 30 godina, koliko čekamo pravdu, da međunarodni i domaći sudovi oslobađaju zločince nad Srbima - rekao je novinarima Nosović.
Joka Goranović, koja je u logoru u Osnovnoj školi u Odžaku provela 15 dana, rekla je da je tada imala 50 godina i da je više puta silovana, kao i druge žene iz logora.
Ona je dodala da su ih silovali pripadnici zloglasne grupe "Vatreni konji" u njihovoj bazi, gdje su iz logora odvođene noću.
Goranovićeva je rekla da je svjedočila pred sudom u Sarajevu, koji nije osudio sve zločince.
- Rekla sam na sudu da ono što su zločinci radili ženama, to ni životinje ne bi činile - kaže Goranovićeva i istakla da i danas ima traume i strahove koji su najizraženiji noć i u snu.
Bivši logoraš Božidar Kršić navodi je da je u logoru, u kome je bio 14 mjeseci, postao punoljetan.
Kršić je ispričao da je, kao i drugi logoraši, odvođen na kopanje rovova za HVO, te da je jednom prilikom usljed eksplozije granate ostao bez noge i da posljedice toga i danas trpi.
Parastos ubijenim u logorima i poginulim borcima odbrambeno-otadžbinskog rata u Vukosavlju i Novom Gradu služio je sveštenik u Vukosavlju i parohiji Novi Grad Miroslav Draško.
- Vjerujem da su Srbi koji su stradali u hrvatskim logorima sveti mučenici, koji su postradali nedužni i za istinu - rekao je sveštenik Draško.
Prema njegovim riječima, u Novom Gradu živi 60 srpskih povratničkih porodica.
Sveštenik Draško je podsjetio da je prije rata u ovoj mjesnoj zajednici, koja je trebala postati opština, bilo oko 800 učenika u osnovnoj školi, a danas je zatvorena zbog nedovoljnog broja djece.
Cvijeće na spomen-obilježja u Vukosavlju i Novom Gradu, osim članova Udruženja logoraša "Odžak `92", organizatora pomena, položili su načelnik opštine Vukosavlje Borislav Rakić sa saradnicima i predstavnici Boračke organizacije u ovoj opštini.