Svjedok Tužilaštva BiH Enver Kadrić je, na suđenju Ćamilu Ramiću i drugima optuženim za zločine nad zarobljenim pripadnicima Vojske Republike Srpske na području Goražda, Višegrada i Rogatice, ispričao da su u akciji na Meremišlju 1992. zarobljena četiri srpska vojnika i da je čuo da je jedan od njih podlegao od tortura, a potom bačen u rijeku.
Kadrić je posvjedočio da je bio pripadnik Prve višegradske brigade takozvane Armije BiH i učestvovao u borbenim dejstvima tokom akcije na Meremišlje 1992. godine, a tom su prilikom, kako je rekao, četiri srpska zarobljenika odvezena u "Huremovu kuću", koju je obezbjeđivala vojna policija.
Svjedok Tužilaštva BiH je, kako prenosi Birn, rekao da misli da im je nadređeni bio izvjesni Ramić.
Njmu je tužilac Marijana Čobović predočila izjavu iz istrage u kojoj je naveo kako je jedan ratni zarobljenik iz Zenice ubijen i bačen u rijeku, te da su bili "neki Salkan i Miki", na šta je svjedok rekao da to nije izjavio i da nije bilo u zapisniku.
On je izjavio da je u zatvoru, u koji je došao nakon što je pucao na UNPROFOR, vidio Miću Obradovića, izvjesnog Šimšića i nepoznatog srpskog vojnika, dok četvrtog iz Zenice nije vidio.
Tužilac Čobović je pročitala dio iz zapisnika u kojem je izjavio da je saznao da je on podlegao od tortura u "Huremovoj kući" i da se pričalo da su njih četvoricu stalno tukli, a najviše Alija Topalović i Salkan Hurem.
Svjedok je u izjavi naveo da mu je Mićo rekao da su ga tukli Alija i Salkan, te da se ne može sjetiti da je razgovarao sa Salkanom.
Kadrić je izjavio kako je od vojnika čuo da je zarobljenik bačen, ali je moguće i da je čuo od Salkana.
Čobovićeva je pročitala izjavu u kojoj je svjedok naveo da je komandir bio Ćamil Ramić, na šta je svjedok rekao da misli da jeste, ali da ne zna koju je funkciju obavljao.
Svjedok je u unakrsnom ispitivanju negirao da je tokom ispitivanja u Agenciji za istrage i zaštitu /Sipa/ rekao da je Ramić bio komandir vojne policije, te da ne zna je li mu sugerisano kako će svjedočiti.
On je rekao je da nije nikad vidio Ramića, ali da jeste Ahmeta Sejdića, tadašnjeg komandanta, koji je bio na postrojavanju pred akciju u Međeđi.
Nastavak suđenja planiran je za ponedjeljak, 5. februar.
Ćamil Ramić, Himzo Selimović i Ramiz Mićivoda optuženi su za zločine nad zarobljenim pripadnicima Vojske Republike Srpske na području Goražda i Višegrada od 1992. do 1994. godine.
Sudi se i Mehmedu Dobrači, kojem su na teret stavljeni zločini nad zarobljenicima i civilima počinjeni 1995. godine na području Rogatice i Goražda.