Odgođen početak suđenja za zločine u Dobrovoljačkoj

13.10.2022. 14:14
0
IZVOR: srna.rs

Glavni pretres pred Sudom BiH u predmetu protiv Ejupa Ganića i još devetorice nekadašnjih vojnih i policijskih funkcionera optuženih za zločine u Dobrovoljačkoj ulici 3. maja 1992. godine neće početi 19. oktobra kako je bilo najavljeno, potvrdila je Srni Ganićev advokat Lejla Čović.

Čovićeva nije navela razloge zbog kojih glavni pretres neće početi 19. oktobra, i ako je bio najavljen na veb-stranici Suda BiH.

Osim Ganića, optužnica podignuta 27. aprila tereti i Zaima Backovića, Hamida Bahtu, Hasana Efendića, Fikreta Muslimovića, Jusufa Pušinu, Bakira Alispahića, Enesa Bezdroba, Ismeta Dahića i Mahira Žišku.

Optužnica ih tereti da su 3. maja 1992. godine u Sarajevu izvršili napad na nebranjenu mješovitu kolonu vojnika i civila zaposlenih u bivšoj JNA, koja je bila pod pratnjom mirovnih snaga UN.

Oni su optuženi da su u okviru svojih funkcija i ovlaštenja u vojnim, policijskim i civilnim strukturama, zajedno sa podređenima, planirali, podstrekavali i izvršili ovaj napad.

Optužnica ih tereti i da nisu spriječili ubistva i ranjavanja vojnika i civila, da su propustili da kazne izvršioce ubistava i ranjavanja, mučili i nečovječno postupali prema zarobljenim vojnicima, da nisu spriječili ni kaznili izvršioce, te da su pomagali počiniocima nakon izvršenog zločina. 

Komentari 0
Povezane vijesti
Duraković oslobođen optužbi za ratne zločine nad srpskim civilima Duraković oslobođen optužbi za ratne zločine nad srpskim civilima
Počinje obnovljeno suđenje Ramizu Durakoviću za zločine nad Srbima u Čajniču Počinje obnovljeno suđenje Ramizu Durakoviću za zločine nad Srbima u Čajniču
U Istočnom Sarajevu i Sarajevu obilježene 34 godine od zločina u Dobrovoljačkoj (FOTO) U Istočnom Sarajevu i Sarajevu obilježene 34 godine od zločina u Dobrovoljačkoj (FOTO)
Najčitanije
  • Zaboravljeni korijeni: Manastir Zavala (Popovo polje)
    2h 20m
    0
  • Nije trebalo da ubijemo popa
    19h 58m
    1
  • Hercegovina ne zaboravlja Blagoja Bratića: Grof koji je sačuvao Pelea
    1h 54m
    0
  • Zbog pucnjave na Vracama uhapšen muškarac
    17h 42m
    0
  • Za završetak Sabornog hrama u Istočnom Novom Sarajevu biće odobreno tri miliona KM
    19h 47m
    5