Hram Svetog Varnave Hvostanskog na Vranješu u Istočnom Novom Sarajevu proslavlja danas svoju slavu, Svetog ispovjednika Varnavu Hvostanskog.
Na dan uspomene i praznika ovog sveca, Njegovo visokopreosveštenstvo mitropolit dabrobosanski gospodin Hrizostom služio je Svetu arhijerejsku liturgiju.
Sveti ispovjednik Varnava Hvostanski jedan je od mnogih svetaca u Srpskoj pravoslavnoj crkvi koji su djelom i životom vezani za Sarajevo.
Život i stradanje
Episkop Varnava, porijeklom iz Pljevalja, rođen je 31. januara 1914. godine u američkoj državi Indijana, kao Vojislav Nastić.
U Sjedinjenim Američkim Državama je živio do svoje osme godine kada je, zajedno sa roditeljima, došao u Sarajevo.
U Sarajevu je završio osnovo i srednjoškolsko obrazovanje, nakon čega dobija blagoslov od episkopa Nikolaja Velimirovića da upiše Bogoslovski fakultet u Beogradu.
Tako se Vojislav upisao na Bogoslovski fakultet u Beogradu, sa željom da svoj život cjelokupnom svojom ličnošću posveti Bogu. Po završetku fakulteta vratio se u Sarajevo gdje je ostao za vrijeme Drugog svjetskog rata da dijeli sudbinu preostalog naroda.
Nakon što su ustaše odvele i ubile mitropolita dabrobosanskog Petra Sarajevskog, Ante Pavelić je od njega zatražio da bude episkop hrvatske pravoslavne crkve, što je on odlučno odbio.
Nakon rata se našao na udaru komunističkog režima, a svoj krst je smjerno nosio tokom petogodišnjeg robovanja u komunističkim kazamatima Sarajeva, Stoca, Zenice i Sremske Mitrovice, a potom i još dvanaest godina u kućnom pritvoru u manastirima: Vavedenje, Gomionica, Krušedol i Beočin.
Uvijek se u svojim stradanjima borio da ljubavlju i smirenjem pobijedi zlo i one koji su tom zlu tako predano i vjerno služili. A pobjeđivao je, jer je, po riječima protosinđela dr Stefana Čakića, "bio jedna izuzetna ličnost, jedna nesalomljiva energija, jedan beskompromisan borac za istinu i pravdu, jedan vatreni rodoljub, jedan sveti arhipastir Crkve Hristove, jedna neugasiva zvezda vodilja naraštajima koji dolaze, jedan skoro nedostižan primer dobrote, čestitosti i poštenja".
Upokojio se 12. novembra 1964. godine pod sumnjivim okolnostima u manastiru Beočinu. Sahranjen je dva dana kasnije pored manastirske crkve.
U svete mučenike uvršten je i kanonizovan 2005. godine.
Posvećen mu je Hram Svetog Varnave Hvostanskog na Vranješu
Hram Svetog Varnave Hvostanskog je hram Mitropolije dabrobosanske. Nalazi se u naselju Vranješ u Istočnom Novom Sarajevu i jedno je od važnijih mjesta duhovnog okupljanja pravoslanih vjernika iz Istočnog Sarajeva.
Uz blagoslov blaženopočivšeg mitropolita dabrobosanskog Nikolaja, sa protonamjesnikom Nikom Mojsilovićem, a radi oživljavanja parohijskog života na dvije kasindolske parohije, 1. juna 2008. godine je osveštano zvono i temelji hrama.
Na osveštanim temeljima najprije je izgrađena montažna crkvu, da bi zidanje crkve počelo 2011. godine.
Veliko osveštenje Hrama Svetog Varnave Ispovijednika na Vranješu u Istočnom Novom Sarajevu upriličeno je 30. juna 2024. godine, a tom prilikom i djelić moštiju Svetog Varnave prenesen je u ovaj hram, uz blagovlov Njegovog visokopreosveštenstva mitropolita dabrobosanskog Hrizostoma.
Svetu arhijerejsku liturgiju služio je Njegovo visokopreosveštenstvo mitropolit dabrobosanski Hrizostom, uz sasluženje episkopa budimljansko-nikšićkog Metodija i sveštenstva Mitropolije dabrobosanske i uz prisustvo velikog broja vjernika Istočnog Sarajeva.
Foto: Predrag Krstović/ Centar za kulturu i informisanje Istočna Ilidža
Crkva je izgrađena prema projektu arhitekte Ljubice Bošnjak u srpsko-vizantijskom stilu, sa impozantnom kupolom, nešto većom nego na ostalim hramovima, jer se oslanja na skrivene stubove koji su armirani u zidovima, što je omogućilo bolju preglednost, ali i predivnu akustičnost.
Naselje Vranješ, i sama lokacija crkve, se nalaze na uzvišenju sa kog se pruža panorama na Istočno Sarajevo, ali i Ilidžu i Hrama Svetog Save u Blažuju.
Hram na Vranješu je, nakon Beočina i Novog Sada, treća crkva posvećena Svetom Varnavi.