Odlazak u penziju vodi i kod psihologa

28.08.2019. 19:20
0
IZVOR: nezavisne.com

Odlazak u zasluženu penziju jedna je od najstresnijih faza u životu čovjeka, pa ga u tom periodu vrebaju mnoge psihosomatske bolesti, te zato stručnjaci u Službi za zaštitu mentalnog zdravlja dobojskog Doma zdravlja smatraju da je sugrađanima koji su u trećoj životnoj dobi potrebna psihološka podrška, ne samo porodice, nego i društva.

-Kaže se da od 65. godine počinje starost, to je ono doba kada se čovjeku dešavaju promjene, ljudi odlaze u penziju. Poznat je fenomen 'praznog gnijezda', djeca odlaze, formiraju svoje porodice, treba da se snađu. I u tom smislu im treba podrška, ne samo porodice, već i čitavog društva, pa između ostalog možda i psihološka podrška-, kaže Mladenka Milanović, psiholog u Službi.

Da bi najstarijim sugrađanima koji često pate od samoće upotpunili bar jedan dan, ovdašnje Udruženje penzionera je u saradnji sa Domom zdravlja organizovalo predavanje "Psihosomatske bolesti i značaj psihosomatske podrške", na koje su se odazvali oni najhrabriji, spremni da svoju muku podijele sa drugima.

-Kao što reče jedan naš penzioner, obrađujemo anatomiju naše duše. Smatram da je ovo veoma korisno što radimo i nastavićemo s ovakvim aktivnostima-, navodi Rajko Gligorić, predsjednik Udruženja penzionera.

Penzioner Rajko Todorović je rekao da je cilj predavanja da nešto nauče.

-Znamo da su penzioneri obično narušenog zdravlja i svako predavanje o zdravlju je korisno-, smatra on.

Upravo problemi sa zdravljem na većinu predavanja koje organizuje Udruženje dovodi i Slavku Džigumović.

-Imam problema, ali eto rješavam ih uz pomoć njih, koji su vrlo ljubazni, počevši od doktora, ali i Udruženja. U porodici imam i članove koji su zdravstveno oslabili-, otkrila je Džigumovićeva.

Osim što su za penzionere održali predavanje, stručnjaci iz Službe za zaštitu mentalnog zdravlja na izvjestan način su najstarijim Dobojlijama predstavili šta je zapravo posao psihologa, psihijatara...

-Htjeli smo u stvari na ovakav način da približimo i naša zanimanja, jer cilj Centra za zaštitu mentalnog zdravlja nije samo liječenje bolesti, već i rad na promociji mentalnog zdravlja-, istakla je Mladenka Milanović.

 

Komentari 0
Povezane vijesti
Sjećanje na 11 stradalih u poplavama 2014. godine Sjećanje na 11 stradalih u poplavama 2014. godine
Nema presuda za ubistvo četvoro mladih Srba ni poslije 32 godine Nema presuda za ubistvo četvoro mladih Srba ni poslije 32 godine
Savanović Zorić: U izboru zanimanja briga roditelja ne smije preći u kontrolu Savanović Zorić: U izboru zanimanja briga roditelja ne smije preći u kontrolu
Najčitanije
  • Našem sugrađaninu Draganu Macanu potrebna pomoć za liječenje!
    12h 16m
    0
  • Firma „Konstrukcije Monting“ zapošljava radnike u stalni radni odnos
    12h 36m
  • Djevojčici Ivani Bjelogrlić posthumno povelja opštine Istočno Novo Sarajevo
    11h 16m
    0
  • Defile mladosti i ljepote ulicama Istočnog Novog Sarajeva (FOTO)
    2h 56m
    0
  • Osvećenje Hrama Prenosa moštiju Svetog oca Nikolaja u Romanima kod Kalinovika
    12h 29m
    0