U Osnovnoj muzičkoj školi u Istočnom Sarajevu danas je, povodom Dana pobjede nad fašizmom, održan kulturno-istorijski čas, a izvedena je i "Kaćuša", poznata ruska pjesma o djevojci koja čezne za svojim voljenim u vojsci, kao i još nekoliko kompozicija ruskih i domaćih autora.
Mirjana Učur, direktor Osnovne muzičke škole u Istočnom Sarajevu, koja je domaćin ovogodišnje manifestacije, rekla je da se sa ponosom treba sjećati onih koji su izvojevali pobjedu nad fašizmom prije 80 godina, te dodala da je dužnost svih prosvjetnih radnika da prenesu značaj o tome mladim generacijama.
Zamjenik ambasadora Rusije u BiH Andrej Morozov istakao je da mu je drago da Dan pobjede nad fašizmom može da proslavi sa prijateljima iz Istočnog Sarajeva, jer je to veliki dan i za Srbe i za Ruse.
- Ne smijemo zaboraviti naše pretke. Naše bake i djedovi su izgubili svoje živote i to ne smijemo zaboraviti - naveo je Morozov.
Predsjednik Srpskog prosvjetnog kulturnog društva "Prosvjeta" iz Istočnog Sarajeva Ljubo Grković rekao je da u ovom gradu skoro dvije decenije obilježavaju ovaj dan pobjede dobra nad zlom.
- To je jedna velika epopeja u kontinuiranoj borbi dobra i zla, koja je i danas vidljiva u nekim drugim oblicima - naveo je Grković.
Dan pobjede nad fašizmom obilježava se 9. maja u znak sjećanja na taj datum 1945. godine kada je stupila na snagu bezuslovna kapitulacija nacističke Njemačke, čime je završen Drugi svjetski rat u Evropi, koji je u istoriji čovječanstva bio najmasovniji, a po broju ljudskih žrtava najstravičniji sukob u kojem je poginulo oko 60 miliona ljudi.
Srpski narod bio je predvodnik borbe protiv fašizma na prostoru bivše Jugoslavije i podnio je najveće gubitke, a Sovjetski Savez dao je najveći doprinos u slamanju fašizma.
Bivša Jugoslavija, koja je tada i kroz istoriju bila na strani saveznika, imala je najveće gubitke koji se, prema državnoj komisiji SFRJ, procjenjuju na 1,7 miliona ljudi.