Povodom proslave 9. januara - Dana Republike Srpske danas se u Palama održava okrugli sto posvećen Danu Republike i njenom velikom jubileju, 30. godina postojanja.
Na okruglom stolu učestvuju narodni poslanik u prvom sazivu Narodne skupštine Republike Srpske Momir Tošić, univerzitetski profesori Draga Mastilović i Radomir Lukić, nekadašnji direktor Novinske agencije SRNA Branislav Ilić i doktor Mirko Šošić, ugledni srpski ljekar i hirurg.
Bivši poslanik u NSRS Momir Tošić rekao je novinarima da je sa velikim emocijama danas ušao u salu Kulturnog centra "Pale", jer se ona vezuje za niz važnih stvari tokom prvih početaka stvaranja Republike Srpske.
- Tih prvih 30 godina su prošle brzo i mislim da je to jedan od najljepših datuma u istoriji Republike Srpske, uz 24. oktobar kada smo formirali Skupštinu srpskog naroda u BiH - rekao je Tošić.
On je naglasio da je današnji 9. januar nešto za šta se vrijedilo boriti i za šta su date velike žrtve.
- Onda kada smo morali napustiti svoja vijekovna ognjišta mislim da je bilo malo krajeva koji su tolike žrtve podnijeli i da ne govorim o 36 ofanziva koje su bile na ovom području, da je taj Sarajevsko-romanijski korpus uradio jednu od presudnih bitaka i odbranio narod ovoga kraja - rekao je Tošić.
Doktor Mirko Šošić, koji je ratne devedesete godine proveo u Vojnoj bolnici "Koran" na Palama, gdje je liječio ranjene vojnike Vojske Republike Srpske i civile, rekao je novinarima da je zdravstvo tih godina bilo bez osnovnih sredstava za rad i da je bio veoma težak period.
Šošić je istakao da su jedina svijetla tačka tog vremena i teških početaka nastanka Republike Srpske bili ljudi, odnosno medicinski radnici i osoblje tadašnje Vojne bolnice "Koran".
- Jedino su oni mogli u tom vremenu pružiti neophodnu pomoć, koju od nas nisu zahtijevali samo vojnici, nego i civili, stanovnici, kojih je bilo oko 150.000 izbjeglica, djeca i drugi - kaže doktor Šošić.
Okruglom stolu prisustvovao je danas veliki broj građana Pala, predstavnika javnog i kulturnog života opštine Pale, opštinske boračke organizacije i Srpske pravoslavne crkve.
Srpski poslanici su 9. januara 1992. godine proglasili Srpsku Republiku BiH, koja je kasnije nazvana Republika Srpska, kao odgovor na namjeru muslimana i Hrvata da se izdvoje iz Jugoslavije, te na stalno preglasavanje Srba na svim nivoima u BiH.
Skupština srpskog naroda proglasila je stvaranje današnje Republike Srpske prije bilo kakvih međunacionalnih sukoba i prije početka građanskog rata u BiH.