Grad Sarajevo 1992. godine je poslije Beograda bio najveći srpski grad, sa najviše Srba, izraženo u apsolutnim brojevima.
U međuvremenu je zbog više razloga dio Grada Sarajeva, koji je trenutno, 2023. godine teritorija Kantona Sarajevo, postao je grad u kome ima desetak puta više mrtvih, sahranjenih Srba u više od 130. pravoslavnih, (zatvorenih ili u funkciji) i zajedničkih gradskih grobalja, od živih Srba koji danas žive u Kantonu Sarajevo.
Devedeset druge ratne godine, 1992. godine u Gradu Sarajevu (tada podjeljenom na Grad Sarajevo i Srpsko Sarajevo) po mojim procjenama bilo je (zbirno-za cijelu godinu) oko 197.000 Srba (157.000 Srba Srba, 30.000 Srba Jugoslovena i 10.000 Srba Izbjeglica sa teritorija koje su 1992. godine bile pod kontrolom Armije RBiH).
Danas, 2023. godine u Kantonu Sarajevu boravi oko 8.000 a u Gradu Istočno Sarajevu oko 22.000 pravoslavaca koji su ostali na svojim predratnim boravištima ( podaci o Srbima, pravoslavcima opštine Sokolac, nisu predmet ove analize, jer prije rata opština Sokolac nije bila dio Grada Sarajeva, a danas je dio Grada Istočno Sarajevo!).
Matematičkim operacijama, koristeči više izvora došao sam do podatka da su na razne načine, zbog više uzroka, ili kombinacijom više uzroka, oko 157.000 Srba Sarajeva od 1992. godine do danas, 2023. godine u Dugom egzodusu napustili teritoriju predratnog Grada Sarajeva (a to je danas teritorija Kantona Sarajevo (bez dijela opštine Pale koji su pripali Kantonu Goražde i teritorija Grada Istočno Sarajevo, bez opštine Sokolac)!
Oprostite mi Vi koji znate sve ovo o Gradu Sarajevu, njegovom uređenju, promjenama što ponavljam neke podatke više puta. Moram ponavljati jer bez ponavljanja, osvjetljavanja tih podataka, i njihove zloupotrebe teško je ili gotovo nemoguće razumjeti i prihvatiti moje stavove, zaključke koje izvodim na osnovu provjerljivih izvora, podataka, činjenica.
Ponavljam jer se trideset godina sa pojmom Grad, Grad Sarajevo manipuliše od strane Bošnjaka i međunarodne zajednice. Cilj je održati i širiti isključiv, jednostran pogled , na građanski rat od 1992. do 1995. godine, u kom se većinski dijelovi opština Stari Grad, Centar, Novo Sarajevu i Novi Grad svijetu, u javnosti predstavljaju kao Grad, Grad Sarajevo!
Taj narativ, priča hiljadama puta je svijetu ispričana pa je većina u svijetu prihvatila legendu da su Srbi došli odnekle i opkolili Grad Sarajevo, kao Grci Troju, Turci Beograd ili Beč ili Nijemci Lenjingrad.
Tome su kumovali i uspavani, lijeni Srbi koji se nisu potrudili da ponude i drugi pogled na Grad, Grad Sarajevo u ratu.
Nisam od onih autora koji negira opsadu, opkoljavanje Grada, Grada Sarajeva, jer je očito i istorijski tačno da je to što se predstavlja svijetu kao Grad, Grad Sarajevo stvarno 4% teritorije predratnog Grada Sarajeva, ( po priznanju generala Armije RBiH) koje je bilo pod kontrolom Armije RBiH, gdje su Bošnjaci bili većina bilo opsjednuto, opkoljeno. Armija RBiH je kontrolisala još i 26% teritorije predratnog Grada Sarajevo (dijelovi opština Ilidža, Ilijaš, Hadžići i Trnovo), koji su se nalazili iza vanjskog šireg opsadno-odbrambenog prstena, ukupno 30% Grada Sarajeva.
Kada se pažljivo pogleda mapa Sarajevskog ratišta, sa dva odbrambeno-opsadna prstena (uži i širi) vidljivo i očito je oko 70% teritorije predratnog Grada Sarajeva, koje je kontrolisala Vojska Republike Srpske, gdje su Srbi bili većina isto bilo opsjednuto, opkoljeno. To su manjinski dijelovi opština Stari Grad, Centar, Novo Sarajevo i Novi Grad, i većinski dijelovi Ilijaša, Vogošće, Hadžića, Trnova, Ilidže i Pala.
Moje kompetencije i godine, životno iskustvo stečeno učestvovanjem i pračenjem svih ovih društvenih procesa mi ne dozvoljavaju da govorim i pišem tako da izjednačavam, da svodim na isto i jednu i drugu opsadu, opkoljavanje, njihove kvantitativne kvalitativne karakteristike i posljedice.
Da su u ovim poslijeratnim godinama predstavnici iz svih društvenih sfera Bošnjaka, Srba , Hrvati i ostalih, koji su radili na sakupljanju i obradi dokumenta, informacija u raznim oblicima o ratu u Sarajevu, u najširem značenju, ne mislim da su trebali raditi na štetu svoga naroda, to radili tako, da su činjenice, informacije, zaključci, ocjene bilo osnova i platforma za razgovor, dijalog, polemiku u kojoj bi učestvovale ravnopravmo sve strane, danas bi imali istorijsku građu koja bi svojim sadržajem potvrdila moje stavove o dvostrukoj obostranoj blokadi i opkoljavanju u Sarajevu i moje stavove, teze o tome u kom vremenskom periodu, kako i zbog čega su Srbi Sarajeva napustili Grad Sarajevo koji su težišni sadržaj ovog teksta.
Dva narativa kruže javnim mnenjem, u usmenoj i pisanoj istoriji, o egzodusu Srba iz Sarajeva, i to se veže za period Kratkog egzodusa, koji se odvijao od januara do marta 1996. godine.
Prije rata i poslije rata kao građanin Grada Sarajeva, a u toku rata kao građanin Srpskog Sarajeva bio sam aktivni učesnik ili posmatrač večine društvenih procesa, događaja koji su uticali na odlazak ili ostanak Srba Sarajeva, koji su u tom trenutku živjeli na teritoriji Srpskog grada Sarajeva.
U doba Kratkog egzodusa, januar-mart 1996. godine bio sam predsjednik Srpske opštine Ilidža, profesor na Pravnom i Mašinskom fakultetu Srpskog Sarajeva, jedan od idejnih vođa i osnivač Udruženja Demokratska incijativa sarajevskih Srba i član Komisije za reintegraciju koju je formirao OHR.
U vremenu pred egzodus i reintegraciu imao sam komunikaciju, zajedno sa drugim članovima druženja DISS, prvo - sa Srbima Sarajeva koji su živjeli na teritorijama Grada Sarajeva, tada Srpskog Sarajeva, koji su se trebali reintegrisati u Grad Sarajevo pod kontrolom bošnjačkih institucija; drugo – sa Srbima Grada Sarajevo koji su živjeli u dijelu Grada Sarajeva pod kontrolom bošnjačkih institucija (zajedno sa deset Srba sa Ilidže, u januaru 1996. godine, u organizaciji ambasade Velike Britanije) ; treće-sa institucijama Republike Srpske, Grada Srpsko Sarajevo i opština koje si činile Grad Srpsko Sarajevo i istaknutim predstavnicima tih institucija; četvrto – sa predstavnicima Bošnjaka i Hrvata koji su bili članovi Komisije za reintegraciju, i peto-sa predstavnicima Međunarodne zajednice.
Godinama sakupljam istorijsku građu da napišem i objavim monografiju o Dugom i Kratkom egzodusu Srba Sarajeva, posebno se oslanjajući na izjave Srba Sarajeva koji su otišli ili ostali , koje su date prije i poslije egzodusa iz 1996. godine su platforma, temelj za moje stavove, teze o tome u kom vremenskom periodu, kako i zbog čega su Srbi Sarajeva napustili Grad Sarajevo.
Oko 40.000 Srba Sarajeva prije rata, do maja 1992. je napustilo Sarajevo.
Oko 25.000 Srba sarajevo od maja 1992. do decembra 1995,godine napustilo je Sarajevo.
Oko 70.000 Srba Sarajeva napustilo je Sarajevo od januara 1996. do marta 1996. godine.
Oko 22.000 Srba Sarajeva napustilo je Sarajevo od marta 1996. do danas 2023.godine.
Onaj ko pročita moj tekst do kraja, nadam se da će neke od mojih stavova, teza prihvatiti, jer su utemeljeni na jakim činjenicama, podacima i ako ima saznanja, podataka i izvore koji ukazuju da nisam u nečemu u pravu, nek ih javno objavi, neću se ljutiti niti odbaciti već ću ih prihvatiti i uključiti u nove tekstove i druge javne nastupe na ovu temu.
Moji stavovi, teze, iz ovog teksta koje sam ponudio javnosti potvrđuju tezu srpskih političara i intelektualaca iz Grada Istočnog Sarajeva, da je većina od 157.000 Srba Sarajeva, pod prisilom protjerana sa područja današnjeg Kantona Sarajevo, a nekad Grada Sarajeva, su rezultat mog neposrednog učešća u više događaje iz vremena koje analiziram ili moje objektive, naučne analize dostupne istorijske građe o ovoj temi.
Piše: Dušan Šehovac