U Miljevini kod Foče danas je osveštan spomenik za 104 srpska borca i 40 srpskih civila iz te mjesne zajednice, koji su živote ugradili u stvaranje Republike Srpske.
Tokom rata od 1992. do 1995. godine poginuo je svaki treći borac Miljevinskog bataljona, a veliku žrtvu podnijeli su i civili, istaknuto je prilikom osveštanja spomenika, koji je uz pomoć brojnih dobrotvora podigla fočanska Boračka organizacija.
Ovaj bataljon branio je široko područje sa linijom fronta od 100 kilometara, a njegovi neustrašivi borci stizali su u ispomoć na brojna druga ratišta - u Čajniče, Kalinovik, Trnovo, Olovo, Nevesinje, na Treskavicu.
Predsjednik Predsjedništva Boračke organizacije Foča Srđan Stanković, koji je bio pripadnik ovog bataljona, rekao je da je Miljevina u ratu imala trnovit put.
- Sedmi miljevinski bataljon je završio rat sa 300 boraca, svaki treći je poginuo. Imali smo nekoliko slučajeva masovnih stradanja, kao što su zasjede na Papratnoj njivi i u Kratinama, ali to je proisteklo iz činjenice da je bila velika teritorija, malo vojnika, međutim, nismo ustuknuli i odbranili smo svaki pedalj zemlje - istakao je Stanković.
On je dodao da je posebno bilo teško na Treskavici, na čuvenom Lupoču - vratima Hercegovine, koja su uz velike žrtve odbranili borci iz Miljevine.
- Nismo otišli na Lupoč slučajno, nas su poslali kao bataljon koji je imao najviše ratnih dejstava. Uglavnom, Miljevski bataljon je pretrpio mnogo žrtava i uradio veliki posao za Republiku Srpsku - naveo je Stanković.
Načelnik opštine Foča Milan Vukadinović rekao je da je Foča dala ogroman doprinos za stvaranje Republike Srpske, a da je junački Sedmi miljevinski bataljon dao nemjerljivu žrtvu za odbranu Foče.
On je istakao da borci iz Miljevine nikada ne smiju biti zaboravljeni, dok je god istorije i Republike Srpske.
- Ovim spomenikom uspjeli smo da se donekle odužimo našim borcima i civilnim žrtvama Odbrambeno-otadžbinskog rata iz Miljevine i okolnih sela. Oni su ugradili svoj život u temelje Miljevine, Foče i Republike Srpske i nikada ne smijemo da zapostavimo kako njih, tako i njihove porodice. Naravno, postoje problemi, koje se trudimo da u okviru naših mogućnosti rješavamo - rekao je Vukadinović.
Milica Avram, kćerka poginulog borca Dragana Vujičića iz Miljevine, zahvalila je svima koji su učestvovali u izgradnji spomenika.
- Nemam riječi, zahvalna sam svima, jeste da je nakon 30 godina, ali hvala svima. Lijepo je što su danas pomenuli i Njega Boškovića, dugogodišnjeg predsjednika Boračke organizacije Miljevina, koji nas je ove godine napustio - rekla je Avramova.
Miloš Nogo u ratu je ostao bez oca Milana. - Velika je čast prisustvovati ovom svečanom činu. Puno mi je srce i nemam riječi kojima bih opisao sve ovo - rekao je Nogo.
Uz srpske borce, na spomenik su ugravirana i imena 40 srpskih civila iz Miljevine i okolnih sela, koji su stradali od muslimanske vojske.
Među njima je i 16 mještana sela Poljica, pobijenih u jednom danu, dok je najmlađa žrtva sa ovog područja osmogodišnji dječak Petar Todorović iz sela Kolun.
Junaci Miljevine dobili su veličanstven spomenik na vidnom mjestu, na ulazu u naselje, odnosno na isključenju sa magistrale Foča - Sarajevo.
Gradnju spomenika, uz opštinu Foča i Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske, pomogle su i opštine iz okruženja, te više od 100 dobrotvora - od pojedinaca, privatnika do javnih preduzeća, ustanova i institucija iz cijele Republike Srpske.