Na Filozofskom fakultetu na Palama večeras je otvorena izložba "Orao, lav i krin - heraldika srednjovjekovnih srpskih zemalja", autora Janka Vračara i Dejana Došlića, na kojoj su predstavljeni grbovi 2O najvažnijih srpskih vladarskih porodica.
Vračar je rekao novinarima da je riječ o heraldici od devetog do 15. vijeka u srpskim zemljama - Srbiji, tadašnjoj Bosni, Crnoj Gori i Makedoniji i to od najstarijeg vladarskog roda Vlastimirovića pa zaključno sa rodom Brankovića.
- Srpska heraldika je jedna od rijetkih elemenata srpske srednjovjekovne državnosti koja je preživjela pad pod osmansko carstvo i nastavila svoj život. Ponovo se pojavila u 19. vijeku sa vaskrsnućem srpskih novovjekovnih država - rekao je Vračar, koji je istoričar i muzejski savjetnik u Muzeju Republike Srpske.
On je naveo da su simboli iz srednjeg vijeka i danas prisutni - od dvoglavog orla, krsta sa ocilima do ljiljana koji je, nažalost, tokom proteklog rata bio zloupotrebljen.
- Današnja državna heraldika baštini srednjovjekovnu heraldiku samo u novijoj, modernijoj formi - rekao je Vračar.
Foto: srna.rs
Došlić, koji je viši asistent na Filozofskom fakultetu u Banjaluci, rekao je da heraldika kao pomoćna istorijska nauka proučava nastanak grbova, pravila njihovog postanka i istorijat razvoja.
- Ona je opstala do danas, odnosno osnovni simboli po kojima su narodi ili države bili prepoznati imamo i danas. Mnoge države u Evropi i šire baštine stare heraldičke elemente. Tako je bilo i u srpskim srednjovjekovnim zemljama - naveo je Došlić.
On je pojasnio da su izložbu nazvali "Orao, lav i krin", jer su to tri najčešća elementa koja se mogu vidjeti u srednjovjekovnoj heraldici.
Došlić je naveo da se orao, vladarski simbol koji su koristili Nemanjići, nalazi na grboima i drugih porodica širom Evrope, dok su krin ili ljiljan najpoznatiji kao simbol kralja Stefana Tvrtka Kotromanića i njegovih nasljednika.
Izložba je otvorena u okviru manifestacije "Dani Filozofskog fakulteta".
Filozofski fakultet sutra će obilježiti Dan i krsnu slavu - Svetog Jovana Bogoslova.