U spomen-kosturnici na pravoslavnom groblju u Glini danas će biti služen parastos, a potom položeni vijenci u znak sjećanja na više od 2.000 uglavnom Srba sa Korduna i Banije koji su zvjerski ubijeni u maju i avgustu 1941.
Na ovaj načni biće obilježena 81 godina od mučeničkog stradanja Srba ovog kraja, a parastosu će, između ostalih, prisustvovati i predsjednik banjalučkog Odbora za pomoć Kosovu i Metohiji Milorad Arlov kao potomak srpskih žrtava.
Vijeće srpske nacionalne manjine juče je postavilo krst na spomen-kosturnicu u Glini koja je podignuta 1951. godine, a sredstva za kompletnu rekonstrukciju kosturnice, uključujući i krst, prošle godine obezbijedila je Vlada Republike Srpske.
Arlov je dodao da je krst postavljen na njegovu inicijativu kao potomka zvjerski ubijenih žrtava 1941. godine i Vijeća srpske nacionalne manjine grada Gline.
- Za vrijeme komunističke vlasti pravoslavni krst nikada nije bio na kosturnici. Ovi mučenici su zvjerski ubijeni prije 81 godinu, mada su svi bili kršteni. Svi su bili pismeni i u crkvi su naučili pisati. Prvi put u miru njihove kosti leže pod krstom. Amin, Bože - rekao je Arlov.
Masovna ubistva Srba u Glini počela su u maju 1941. godine. Jedan od najsvirepijih i najjezivijih zločina u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj bio je pokolj nekoliko stotina Srba u glinskoj pravoslavnoj crkvi u avgustu 1941. godine.
U pokolju je stradalo 1.200 nevinih žrtava, a u kosturnici na pravoslavnom groblju sahranjeno je 2.000 žrtava eshumiranih u Prekopi 1951. godine.
Spomen-kosturnica u Glini podignuta je 1951. godine i u nju su preneseni posmrtni ostaci iz jama u koje su pobacani zvjerski ubijeni Srbi u velikom zločinačkom pokolju.
Odlukom Skupštine opštine Glina od 27. aprila 1964. godine, 13. maj je proglašen Danom sjećanja na žrtve fašističkog terora.