U Crkvi Svetog Marka u Beogradu danas je služen parastos za 346 Srba ubijenih na području Ravnih Kotara i Velebita u hrvatskoj zločinačkoj akciji "Maslenica" počinjenoj na današnji dan 1993. godine u zoni pod zaštitom UN, a za ove zločine još niko nije odgovarao.
Parastosu u organizaciji Udruženja porodica nestalih i poginulih lica "Suza" prisustvovale su porodice žrtava, predstavnici udruženja Srba izbjeglih iz Hrvatske i organizacija koje njeguju kulturu sjećanja.
U akciji hrvatskih snaga "Maslenica" likvidirano je 55 civila, među kojima 34 žene prosječne starosti 57 godina i troje djece uzrasta do 12 godina.
Hrvatske oružane snage na Malom Alanu na Velebitu masakrirale su 22 srpska borca, a 11 osoba, među kojima je šest civila, i danas se vode kao nestale.
Predsjednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta smatra da u Hrvatskoj ne postoji spremnost da se procesuiraju ovi zločini, dodajući da će se teško desiti da oni budu procesuirani.
- Hrvatsko pravosuđe je etnički motivisano zato što je u funkciji hrvatske državne politike. Sve se radi da se verifikuje lažni mit o Srbima kao agresorima i zločincima - rekao je Linta Srni.
On je ukazao na to da nema volje ni u Tužilaštvu za ratne zločine Srbije da pokrene istragu i procesuira zločine hrvatskih snaga nad Srbima u Ravnim Kotarima i na Malom Alanu.
- Više puta smo apelovali na naše tužilaštvo, ali odgovor nismo dobili. Loše je to što nije moguće očekivati istinsku normalizaciju odnosa, a kamoli bilo kakvo povjerenje, ako se ne uspostave isti standardi u suđenjima za ratne zločine i ako se jednako ne poštuju sve žrtve - rekao je Linta.
On je istakao da se srpske žrtve omalovažavaju, ponižavaju i vrijeđaju, dok se hrvatske, albanske i bošnjačke žrtve veličaju i odaju im se počasti.
- Sve dok imamo dvostruke standarde imaćemo i dalje nestabilan mir. Nije moguće očekivati bilo kakvo uspostavljanje trajnog mira na ovim prostorima zbog takvog pristupa - upozorio je Linta.
Predsjednik Udruženja "Suza" Dragana Đukić rekla je Srni da je iz godine u godinu sve manje nagovještaja bilo kakvih pomaka i u procesuiranju zločina i u procesu traženja nestalih.
- Više od tri decenije se o nestalima ništa ne zna, a njihove porodice i dalje žive u bolnoj neizvjesnosti. Za njih akcija `Maslenica` još nije završena i ne mogu da stave tačku na tu tragediju, pogotovo što tu tugu i stradanja ostavljaju u amanet, ne samo svojoj djeci, već i unucima - istakla je Đukićeva.
Ona je ukazala na to da sa hrvatske strane nema nikakvog saosjećanja, niti može da se pretpostavi da će ovi slučajevi biti riješini.
- Činjenice su poznate i sve je jasno. Potrebno je samo malo dobre volje da porodice nestalih nađu mir - rekla je Đukićeva.
U hrvatskoj akciji "Maslenica" opustošena su i opljačkana srpska sela Smoković, Islam Gornji i Kašić, a stradala su i nacionalno mješovita sela Murvica, Zemunik, Poljica i Islam Latinski.
Protjerano je više od 10.000 stanovnika, a uništeni su i oskrnavljeni spomenici kulture, groblja i crkve.
Srušeni su i čuveni Dvori Janković Stojana u Islamu Grčkom sa Crkvom Svetog Georgija izgrađenom 1675. godine, u kojoj je sahranjen poznati književnik Vladan Desnica.
Akciju su, uz saglasnost tadašnjeg predsjednika Hrvatske Franje Tuđmana, planirali i vodili hrvatski generali Janko Bobetko, Ante Roso, Mirko Norac, Mladen Markač i Agim Čeku, ali niko od njih, kao ni od izvršilaca zločinaca, nije procesuiran.