U Hramu Svetog Save u Blažuju danas je služen parastos nevinim žrtvama egzodusa sarajevskih Srba, a starješina ove crkve protojerej Darko Danilović je u besjedi govorio o stradalništvu srpskog življa koje se 1996. godine moralo iseliti iz Reljeva, Hadžića, Ilijaša, Vogošće, Ilidže, Novog Sarajeva i ostalih mjesta.
- Molitveno se prisjećamo tih teških i mučnih dana, tužne kolone sarajevskih Srba koji su ognjišta napuštali po snijegu i mrazu i odlazili u neizvjesnost, noseći sa sobom nešto malo pokretne imovine, ali i zemne ostatke preminulih članova porodica i predaka - rekao je Danilović.
On je rekao da Srbi pamćenjem, poštovanjem i posjećivanjem Hrama Svetog Save u Blažuju i pravoslavnih grobalja u FBiH svjedoče o viševjekovnom postojanju ovog naroda na ovim prostorima.
Parastosu u blažujskoj crkvi prisustvovali su gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić i predsjednik Skupštine grada Branko Koroman.
- Danas obilježavamo i 30 godina od statutarne odluke o osnivanju grada Srpsko Sarajevo tog 13. marta 1993. godine u Vogošći. Ovo je prilika da proslavimo taj datum, ali i da se vratimo na mjesto odakle su Srbi 1996. godine krenuli u egzodus i da svim srpskom stradalnicima tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata, uz pomoć sveštenika blažujskog hrama, odamo pomen i dužnu počast - rekao je Ćosić novinarima.
Ističući da je stablo snažno onoliko koliko mu je jak korijen, on je poručio da čovjek najbolje spozna sam sebe ako se vrati svojim korijenima, a korijen Srpskog Sarajeva upravo je u pomenutim srpskim naseljima, dok su danas "stablo i šuma" na drugom mjestu, u gradu Istočno Sarajevo i njenim udruženim opštinama".
- Srpski narod ima dugu istoriju i tradiciju, i nekada ih je bilo daleko više nego sada na ovim prostorima koji su nepravedno pripali Federaciji BiH. Zbog toga naša je dužnost da njegujemo kulturu sjećanja i pamćenja i da se sa ponosom sjećamo naših srpskih predaka, dobrih ljudi i čestitih domaćina - ističe Ćosić.
On poručuje da su žrtve sarajevskih Srba i izgradnja Istočnog Sarajeva bili korijen i zalog stvaranja Republike Srpske.
Ratni direktor bolnice "Žica" čuveni doktor Milan Pejić nije mogao da sakrije emocije koje su ga preplavile kada je pokušao da se prisjeti nekih tragičnih i tužnih događaja koji su se dešavali srpskim domaćinima i njihovim porodicama, koji su početkom 1996. godine napuštali vjekovna ognjišta i odlazili u nepoznato, ali sa vjerom u Republiku Srpsku i budućnost srpskog naroda, ma gdje da će on da živi i egzistira.
- Sva moja sjećanja na to vrijeme su tužna. Teško mi ja i sada da pričam o tome. Suze mi brane da se sjetim grupice Srba koji su u koloni, na zaprežnim kolima zastavom, cvijećem i bronzama okićenim, pjevali srpske izvorne pjesme obučeni u narodne nošnje, a da nisu znali ni kuda idu, ni kuda vode svoje najmilije - rekao je doktor Pejić.
On je istakao da mu se slika uplakane starice koja je ispred sebe gurala kozu u "civarama" /ručnim kolicima/ sa nekoliko zavežljaja duboko urezala u pamćenje, a ovakve slike su mu bolno svježe i danas.
U Istočnom Sarajevu u popodnevnim časovima će biti održana svečana sjednica Skupštine grada povodom 30 godina od njegovog formalnog nastanka, a najviše priznanje - Grb grada za doprinos njegovom razvoju biće dodijeljeno predsjednicima Republike Srpske Miloradu Dodiku i Srbije Aleksandru Vučiću.
Priznanje za doprinos razvoju Istočnog Sarajeva - Grb grada biće dodijeljen i Vladama Republike Srpske i Srbije, te Mitropoliji dabrobosanskoj Srpske pravoslavne crkve za predan rad na očuvanju duhovnosti i sabornosti pravoslavnog srpskog naroda Sarajevsko-romanijske regije.
Na svečanoj sjednici biće usvojena Rezolucija o pravcima daljeg razvoja u kojoj će posebno biti istaknuto sve što ovaj grad baštini kroz tradiciju i istoriju.
Posebna priznanja biće uručena opštinskim boračkim organizacijama, a zahvalnice skupštinama šest gradskih opština i odbornicima prvog saziva Skupštine Srpskog grada Sarajeva, najavljeno je iz Gradske uprave.