Patrijarh Porfirije 1. jula u Bratuncu

24.06.2023. 21:55
0
IZVOR: srna.rs

Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije posjetiće Bratunac u subotu, 1. jula, povodom obilježavanja 31 godine od velikog stradanja hiljada pravoslavnih Srba u Srednjem Podrinju i Birču, saopšteno je iz Srpske pravoslavne crkve /SPC/.

Crkveno-narodni sabor pod nazivom "Da se ne zaboravi" počeće u 9.00 časova ispred bratunačkog hrama Uspenja Presvete Bogorodice svečanim dočekom patrijarha Porfirija, koji će potom, uz sasluženje Njegovog visokopreosveštenstva mitropolita dabrobosanskog Hrizostoma i više arhijereja, služiti Svetu arhijerejsku liturgiju.

Uslijediće litija do gradskog i vojničkog groblja gdje će patrijarh Porfirije služiti parastos za 3.267 ubijenih i poginulih srpskih civila i vojnika iz regije Birač i Srednjeg Podrinja u Odbrambeno-otadžbinskom ratu.

- Područje Srednjeg Podrinja i Birča ravno je najvećim stratištima srpskog naroda, koji je ovdje ponovio zavet Svetog kneza Lazara da je zemaljsko za malena carstvo, a Nebesko uvek i doveka - riječi su patrijarha Porfirija koje je najbolje opisuju podvig i stradanje bratunačkih Srba.

Pomen će biti služen svim srpskim žrtvama povodom 31 godine od velikog stradanja Srba na Petrovdan 1992. godine u selima oko Srebrenice i Bratunca, kada je ubijeno 69 i zarobljeno 22 vojnika i civila, od kojih niko nije preživio.

Centralno obilježavanje 31 godine od stradanja Srba u Srednjem Podrinju i Birču održava se pod sloganom "31 godina, zločin bez kazne" u organizaciji Odbora Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.

Komentari 0
Povezane vijesti
Počelo obilježavanje 85 godina od ustaškog zločina nad 5.500 Srba i 50 Jevjera kod Sanskog Mosta Počelo obilježavanje 85 godina od ustaškog zločina nad 5.500 Srba i 50 Jevjera kod Sanskog M...
Predstavnici Opštine Istočna Ilidža odali počast stradalima na Rogoju Predstavnici Opštine Istočna Ilidža odali počast stradalima na Rogoju
Na Ognjenu Mariju pomen za 101 civilnu žrtvu i 130 poginulih boraca u Trnovu Na Ognjenu Mariju pomen za 101 civilnu žrtvu i 130 poginulih boraca u Trnovu
Najčitanije
  • Jedno lice povrijeđeno u pucnjavi u Spasovdanskoj ulici
    13h 5m
    25
  • Krvavi Ilindan 1941: Stradanje Srba iz Zijemlje kod Mostara
    23h 38m
    0
  • Koncerti Dženana Lončarevića i Ace Pejovića u Rogatici
    23h 54m
    0
  • “Oluja” – zločinski poduhvat za eliminaciju Srba iz Hrvatske
    21m
    0
  • Jedno lice poginulo u saobraćajnoj nesreći na magistralnom putu Neum-Stolac
    19h 26m
    0