Pećina Starine Novaka i tajne koje krije “Hajdučka gora” (FOTO)

28.09.2022. 10:55
0
IZVOR: katera.news

Glavna karakteristika gore Romanije je velika stjenovita barijera čiji pojedini dijelovi nose imena Ravna, Orlova, Crvena, Crna, Đeva i Velika stijena. Raspolaže velikim količinama vode, raznolikom šumom, biljkama i životinjama. Planina Romanija je poznata još i kao "Hajdučka gora" zbog brojnih priča koje slušamo i prenosimo i danas. 

Mitovi o hajducima, junacima i drugima su brojni i danas se prenose sa koljena na koljeno. Svakako najpoznatiji je mit  o Starini Novaku, a sačuvali smo ga u epskim pjesmama.

Slika

Podno Romanije se nalazi grad Pale, na jugu je planina Jahorina, a na istoku Glasinačko polje. Podno stijena se nalazi Novakova njiva, lijep proplanak idealan za kampovanje. Na ovom proplanku se svake godine organizuje Đurđevdanski uranak. U blizini je Novakovo vrelo, izvor hladne i čiste planinske vode.

Iznad njive i izvora u stijenama je priroda iznjedrila malu pećinu, dubine oko deset metara, a visine i do sedam metara. Ova pećina se naziva Novakova pećina.

Ispod stijena Romanije u blizini se nalazi i Carski put, koji je u srednjem vijeku od Sarajeva, preko Paljanskog polja, pored stijena i dalje preko Glasinačkog polja, vodio prema Drini i dalje u Carigrad. Na putu je podignut i zazidan izvor, koji narod naziva Careve vode. Ovo je najpoznatiji izvor u širem pojasu. Nekada je ovaj izvor bio mjesto odmora brojnih karavana, koji su zastajali da se osvježe i okrepe hladnom romanijskom vodom.

Slika

Drugi put prema Carigradu je vodio iz Sarajeva preko Mokrog pa mnogo težom stazom, kuda danas ide magistralni put Sarajevo - Sokolac. Ovaj put je bio mnogo bezbjedniji za karavane. Mokro je u to vrijeme bilo najveće varošište u paljanskoj opštini. 

Put preko Carevih voda nije bio bezbjedan. Karavane su napadali i pljačkali hajduci. Hajduci su prilazili čak i do ušća Paljanske i Mokranjske Miljacke, pa su Turci u Sarajevu formirali jedinice za zaštitu karavana koje su se nazivale Derbendžije. Derbendžije su obezbjeđivale uske prolaze i štitele karavanske puteve, pa je mjesto Derventa, nekoliko kilometara od Pala prema Sarajevu po njima dobilo ime.

Pećina Starine Novaka se nalazi na 1550 metara nadmorske visine, a do nje se uglavnom dolazi planiniskim puteljcima koji su danas markirani i obezbijeđeni. Cijela planina Romanija obiluje uglavnom zimzelenom šumom. Najviša tačka planine Romanije je Veliki Lupoglav sa nadmorskom visinom od 1652 m.

Novakova pećina je korišćena za stanovanje i zaštitu od kada čovjek hoda i postoji na ovim prostorima. Pećinu su koristili Iliri, Kelti, Rimljani, Sloveni, ali i rumunska - vlaška plemena koja su u nekoliko navrata naseljavala područje Romanije. Plemena su uglavnom bila miroljubiva i bavila su se stočarstvom.

Slika

Starina Novak je istorijska ličnost iz druge polovine 16. vijeka, porijeklom iz Smedereva. U srpskoj i rumunskoj kulturi se i danas slavi kao narodni junak i oslobodilac, zbog brojnih ratnih uspjeha protiv Turaka na području današnje Srbije, Republike Srpske, Rumunije, Moldavije i Bugarske.

Novakov brat Radivoj i sin Gruja, kao i još neki članovi njihove porodice, takođe su bili istaknuti hrišćanski oficiri 16. vijeka u borbi za oslobađanje Balkana od islamizacije i Osmanskog carstva.

Hajdukovao je po Srbiji i Hercegovini, ali se najduže zadržao na Romaniji i kao rijetko koja ličnost ostavio u narodu dubokog traga. 

Slika

Na Glasincu se mnogo priča o hajducima koji su četovali na Romaniji, a najviše o samom Starini Novaku koji je po narodnom predanju tu hajdukovao sa svojim bratom Radivojem i sinovima Tatomirom i Grujicom. 

Iako nema pisanih vijesti o tome da je bio na Glasincu u narodnoj pjesmi se veli za njega da je „Od Glasinca, polja širokoga, sa visoke gore Romanije“.

Godine 1926. došlo je do prenosa kostiju Starine Novaka u zajedničku grobnicu, u porti crkve u Palama.

Komentari 0
Povezane vijesti
Hodočasnici iz Pala idu pješke do Krfa u čast stradalim srpskim vojnicima Hodočasnici iz Pala idu pješke do Krfa u čast stradalim srpskim vojnicima
Mitropolit Hrizostom na Veliki četvrtak služi liturgiju na Ravnoj Romaniji Mitropolit Hrizostom na Veliki četvrtak služi liturgiju na Ravnoj Romaniji
Osnovci iz Istočne Ilidže posjetili Crvene stijene na Romaniji Osnovci iz Istočne Ilidže posjetili Crvene stijene na Romaniji
Najčitanije
  • Danas slavimo Svetog Nektarija Eginskog
    13h 50m
    0
  • Zemljoradnik s ratnim ordenjem svirao klarinet
    12h 1m
    1
  • Snijeg izazvao probleme na Sokocu: Bez struje i vode u pojedinim dijelovima opštine
    13h 35m
    1
  • Zabrana saobraćaja za teretna vozila preko Romanije
    8h 31m
    1
  • Preminuo Dragan Marković Palma
    2h 32m
    0