Pet društava izvelo scenski nastup na 15. Saboru srpskog izvornog narodnog stvaralaštva

04.09.2021. 21:14
0
IZVOR: SRNA

 U okviru 15. Sabora srpskog izvornog narodnog stvaralaštva pod nazivom "Volimo te Republiko Srpska", održanom u Istočnom Sarajevu, nastupilo je pet društava.

Predsjednik Organizacionog odbora Ranko Skakavac rekao je Srni da su danas izveli scenski prikaz članovi Udruženja građana "Izvor" iz Doboja, Kulturnog centra iz Zrenjanina "Melizmi", KUD-a "Vlatko vojvoda Vuković" iz Bileće, "Mitrov danak" iz Istočnog Sarajeva i Pjevačkog društva "Grbalj" iz Kotora.

Nakon scenskog prikaza, svi učesnici su na Trgu Srbija u Istočnom Novom Sarajevu odigrali zajedničko kolo i organizovali litiju.

Predsjednik Skupštine Zavičajnog udruženja "Izvor" iz Doboja Rada Janjušić rekla je da je 15 članova izvelo scenski prikaz svadbe.

Ona je pojasnila da Udruženje okuplja građane Sarajevsko-zeničke regije koji su izbjegli u Doboj u proteklom ratu.

- Čuvamo običaje svojih krajeva u koje se, nažalost, niko više neće vratiti - naglasila je Janjušićeva.

Prema njenim riječima, sutra će se takmičiti u pjevanju muška i ženska izvorna grupu, a pripremili su i literalni rad tako da su se na ovom saboru prijavili za takmičenje u svim disciplinama.

Zavičajno udruženje "Izvor" postoji oko 15 godina i ima oko 30 aktivnih članova.

U porti crkve u Vojkovićima sutra će biti održano takmičenje izvornog pjevanja, pripremanje nacionalnog jela-pite, a nakon toga će biti proglašenje pobjednika i narodno veselje.

Na 15. Saboru srpskog izvornog narodnog stvaralaštva učešće je uzelo više od 60 kulturno-umjetničkih društava iz Srbije, Crne Gore i Srpske.

Generalni pokrovitelji manifestacije su opština Istočna Ilidža i SKUD "Vojkovići", a sponzori grad Istočno Sarajevo, opštine Istočno Novo Sarajevo, Trnovo, Ministarstvo spoljnih poslova i Ministarstvo prosvjete i kulture Srbije.

Komentari 0
Povezane vijesti
Skakavac: Ministar Šeranić iznio neistine, postoji sva dokumentacija za Miloševo liječenje Skakavac: Ministar Šeranić iznio neistine, postoji sva dokumentacija za Miloševo liječenje
Oko 70 pjevačkih grupa na takmičenju ovogodišnjeg sabora u Vojkovićima (FOTO) Oko 70 pjevačkih grupa na takmičenju ovogodišnjeg sabora u Vojkovićima (FOTO)
Šest društava izvelo scenski prikaz običaja u Kulturnom centru Istočno Novo Sarajevo (FOTO) Šest društava izvelo scenski prikaz običaja u Kulturnom centru Istočno Novo Sarajevo (FOTO)
Najčitanije
  • Akcija "Prolom dva" - policiji se predao Branislav Janjić
    19h 40m
    1
  • Sudbinu Velikog rata tog dana odlučilo 62.000 Srba
    20h 13m
    0
  • Slani mafini
    10h 43m
    0
  • Roman “Deobe” Dobrice Ćosića objavljen prije 64 godine
    9h 3m
    7
  • Akcija “Prolom 2”: Predložen pritvor za pet osumnjičenih
    15h 30m
    4