Koliko god policija svake godine apeluje na građane da ne kupuju pirotehnička sredstva, uvijek će se naći pojedinac, u najgorem slučaju dijete, koji će “ispod ruke” kupiti pokoju petardu ili vatromet.
Nekima su praznici, nažalost, nezamislivi bez toga, a niže cijene, dostupnost pirotehnike na ulicama primame i najmlađe. Međutim, na posljedice većina roditelja često i ne pomišlja.
Kada je riječ o tome, nestručnom upotrebom pirotehničkih sredstava, vrlo lako može doći do sljepoće, opekotina po licu i tijelu, oštećenja sluha i vida, te invaliditeta.
Tako je prije nekoliko dana dječak (14) u Zagrebu zbog petarde izgubio vid na jedno oko, zadobio opekotine i višestruke prelome šake.
Naime, dječak je teško povrijeđen nakon što je upaljačem aktivirao najvjerovatnije odbačeno pirotehničko sredstvo, saopštila je policija pozvavši roditelje da upozore djecu na opasnosti pirotehnike.
“Još uvijek je rano”
Da praznična euforija kada su u pitanju pirotehnička sredstva još uvijek nije zvanično počela rekli su trgovci pojedinih pirotehničkih radnji u Banjaluci koje je Srpskainfo posjetila.
- Za sada je prodaja još uvijek slaba, još je rano. Obično nešto ozbiljnija prodaja krene nekoliko dana prije Nove Godine. Kupci uglavnom traže vatromet za Novu Godinu i Božić. U našoj radnji je zabranjena prodaja bilo kakve pirotehnike maloljetnicima – rekao je trgovac jedne pirotehničke radnje u Banjaluci.
U drugoj pirotehničkoj radnji su nam rekli kako kupci za sada uglavnom dolaze da vide kako se kreću cijene, te da vide kakva je ponuda.
- Djeca uglavnom dolaze u pratnji roditelja. Odrasli najviše kupuju vatromet i rimske svijeće – ističu iz ove radnje za pirotehniku.
Ostoja Divljak, stručnjak za pirotehniku i vlasnik jedne pirotehničke radnje u Banjaluci kaže da pirotehnička sredstva dijele u četiri razreda.
- Prvi razred mogu da kupe maloljetnici do 18 godina. Kada je riječ o drugom razredu, to su na primjer petarde, vatrometi i slično i to mogu uzimati kupci stariji od 18 godina. Treći i četvrti razred mogu da koriste samo firme koje imaju licencu i osobe koje su osposobljene za izvođenje vatrometa – priča Divljak.
Slavimo odgovorno
MUP Republike Srpske organizuje od 2. decembra do 15. januara 2025. godine preventivnu kampanju “Slavimo odgovorno” sa ciljem podizanja svijesti građana o opasnostima koje sa sobom nosi nezakonita i nestručna upotreba pirotehnike i vatrenog oružja, posebno na mjestima gdje se okuplja veći broj građana.
– Imajući u vidu da je za novogodišnje i božićne praznike moguća intenzivnija upotreba pirotehničkih sredstava, naročito od strane djece i maloljetnika, kao i nezakonita upotreba vatrenog oružja, policijski službenici MUP Republike Srpske preduzeće niz preventivnih mjera i radnji kako bi građani Republike Srpske nastupajuće praznike obilježili u bezbjednom okruženju, na miran i dostojanstven način – navodi se u saopštenju MUP.
Iz MUP-a Srpske kažu da se u saradnji sa nadležnim gradskim i opštinskim inspekcijskim službama provode pojačane aktivnosti u cilju sprečavanja neovlašćene prodaje pirotehničkih sredstava, a vlasnicima ili odgovornim licima u pravnim licima koja imaju zakonsko ovlašćenje za prodaju pirotehničkih sredstava, skrenuće se dodatna pažnja na obavezu poštovanje zakonskih odredbi u pogledu kupovine ili prodaje pirotehnike.
– U cilju upozoravanja djece školskog uzrasta da “igre” sa petardama nisu bezopasne, u dogovoru sa rukovodstvom i nastavnim osobljem u vaspitno-obrazovnim ustanovama, policijski službenici realizovaće predavanja za učenike o posljedicama upotrebe pirotehničkih sredstava. Pirotehnička sredstva nisu igračke, a jedan mali trenutak nepažnje zauvijek nam može promijeniti život. Zato, budimo oprezni – kažu iz MUP Republike Srpske.
Iz MUP Srpske podsjećaju da su tokom prošlogodišnjih zimskih praznika, usljed upotrebe pirotehničkih sredstava, povrede zadobile četiri osobe(dvije maloljetne i dvije punoljetne), dok su ove godine tri osobe povrijeđene upravo tokom tzv. slavljeničkog pucanja.
Kako navode, u toku trajanja prošlogodišnje kampanje oduzeto je ukupno 28.759 komadapirotehničkih proizvoda.
– Odgovornim ponašanjem i suzdržavanjem od upotrebe vatrenog oružja i pirotehnike, doprinosimo da predstojeći praznici prođu mirno i dostojanstveno, bez ugrožavanja ljudskih života – zaključuju iz MUP-a.
“Paprene” kazne
Posjedovanje na javnom mjestu, paljenje, ustupanje, prodaja, kupovina i nuđenje petardi, kao i drugih pirotehničkih sredstava, bez odobrenja nadležnog organa, prekršaj je definisan Zakonom o prekršajima protiv javnog reda i mira.
Kada maloljetnik počini navedenu vrstu prekršaja i time izaziva uznemirenje građana na javnom mjestu, propisana je kazna za roditelja, odnosno staratelja maloljetnika, ukoliko je izvršenje prekršaja posljedica njegovog propuštanja dužnog staranja o maloljetniku.
U navedenim slučajevima predviđene kazne za počinioce su od 300 do 900 KM, a za roditelje maloljetnih prekršilaca su od 400 do 1.200 KM.
Predviđene kazne za privredna društva i druga pravna lica su u iznosu od 2.000 KM do 6.000 KM, dok novčana kazna za odgovorno lice u privrednom društvu ili drugom pravnom licu od 400 do 1.000 KM.
Iz UIO BiH su za naš portal istakli da je za 11 mjeseci ove godine uvezeno 389.560,81 kg pirotehnike u vrijednosti od 2.881.140,32 KM.