Počeli „Četvrti poetski dani Dare Sekulić“ u Istočnom Sarajevu

10.04.2025. 18:36
0
IZVOR: katera.news

U Kulturnom centru Istočno Novo Sarajevo večeras je počela manifestacija „Četvrti poetski dani Dare Sekulić“.

Organizator ove manifestacije je Kulturni centar Istočno Novo Sarajevo i  "Forum teatar" Istočno Sarajevo.

Direktor "Forum teatra" Vitomir Mitrić rekao je da su u odnosu na prošlu godinu, ove godine manifestaciju približili mladima.

- Većinu programa smo prilagodili mladima i nastojali da oni učestvuju u programu i kroz jedan dokumentarni film dobijaju informacije o pjesnikinji Dari Sekulić – rekao je Mitrić.

  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika

Foto: katera.news

Sara Novković Tepšić, autor knjige „Seti se svoje hrabrosti“ predstavila je svoj prvenac koji je prošle godine osvojio prvu nagradu za neobjavljeni pjesnički rukopis  na Poetskim danima Dare Sekulić.

- Moja knjiga se zove „Seti se svoje hrabrosti“, u pitanju je savremena poezija, uglavnom su opisane životne teme, a knjiga sadrži 33 pjesme – rekla je Novković Tepšić.

Nedeljko Babić, čovjek koji je,  kako kaže, drugovao sa Darom Sekulić 50 godina rekao je da je Dara zahtijevala da baš on napiše uvodni tekst njenim sabranim djelima.

- Tek tad sam saznao da ne znam ništa, iz razloga jer je poezija Dare Sekulić toliko veličanstvena, da je skoro nepristojno pominjati je kao poeziju današnju, kakva jeste – rekao je Babić dodajući da je ova svečanost vječno otvorena.

Drugi dan manifestacije nastaviće se Osnovnoj školi "Sveti Sava", a  u 8.45 časova planiran je događaj "Zakorak u svijet poezije" na kome će stihove Sekulićeve govoriti recitatori škole.

U kulturnom centru u 9.45 časova previđen je performans "Čista lica pred ljude i Boga" u okviru dokumentarnog serijala "Ogledalo tradicije", posvećenog stvaralaštvu Sekulićeve. Produkciju ovog serijala potpisuje "Forum teatar".

Odlazak na pravoslavno groblje "Sveti Marko" u Sarajevu, gdje je sahranjena pjesnikinja, planiran je za 11.30 časova. Tu će pod motom "Kad je bol pretupa" njene stihove recitovati srednjoškolci iz Istočnog Sarajeva.

U amfiteatru Srednjoškolskog centra Istočno Sarajevo u 14.00 časova planiran je poetski čas "Čvrsta povezanost poezije Dare Sekulić sa korijenima življenja i pjevanja", čime će ova dvodnevna manifestacija biti završena.

Komentari 0
Povezane vijesti
Raspored bogosluženja za vaskršnje praznike u Istočnom Sarajevu i Sarajevu Raspored bogosluženja za vaskršnje praznike u Istočnom Sarajevu i Sarajevu
Još 13 dana aktivan humanitarni broj 1435 za liječenje Milke Ilišković iz Istočnog Sarajeva Još 13 dana aktivan humanitarni broj 1435 za liječenje Milke Ilišković iz Istočnog Sarajeva
U srijedu "Vaskršnje radosti" u Istočnoj Ilidži U srijedu "Vaskršnje radosti" u Istočnoj Ilidži
Najčitanije
  • Raspored bogosluženja za vaskršnje praznike u Istočnom Sarajevu i Sarajevu
    2h 50m
    1
  • Proslava Vaskrsa u Sarajevu kroz vijekove: Privrženi vjeri i u najtežim vremenima
    16h 55m
    0
  • Sjećanje na Icu - djevojčicu lavljeg srca
    3h 53m
    0
  • Jerej Vidak Vujadinović - Dječak
    2h 55m
    0
  • Vjetar prevrnuo kamion
    20h 14m
    0